Üniversite öğrencilerinde yalnızlığın benlik saygısı ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişki
Relationship between self-esteem and psychological well-being of loneliness among university students
- Tez No: 586981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinde yalnızlık düzeyi ile benlik saygısı ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Tarama modelindeki bu araştırma 2018-2019eğitim öğretim yılında Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümünde öğrenim gören toplam 302 öğrencinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak;“Yetişkinlerde Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”ve“Ucla Yalnızlık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerden; yüzde, aritmetik ortalama, frekans ve standart sapma tekniklerinden yararlanılmıştır. Bağımlı değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Çalışmada benlik algısı ile yalnızlık arasında da negatif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Öğrencilerin benlik saygı seviyeleri 'orta' olarak saptanmıştır. Öğrencilerin yalnızlık seviyeleri orta olarak bulunmuştur. Kadın ve erkek öğrencilerde benlik saygıları kendi aralarında kıyaslandığında her iki cinsiyette de orta derece de çıkmıştır. Öğrencilerin psikolojik dayanıklılıklarının genel anlamda iyi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between the level of solitude and self-esteem and psychological stability in university students. A total of 302 students from psychology department of Üsküdar University attended this survey in the screening model in 2018-2019 academic year. In this study,“psychological endurance scale”,“Rosenberg self esteem scale”and“UCLA Loneliness Scale”were used as data gathering tools. Descriptive statistics were used in the analysis of data; percent, frequency, arithmetic mean and standard deviation techniques. Correlationand regression analysis were used to determine the relationship between dependent variables. In addition, a negative correlation between self-perception and loneliness was determined in the study. As a result of this study student's have medium self respect.Student's loneliness level are medium. Woman's and men's compare to each gender's self respect, both of them have medium level.As a result of this study student's psychological resielience are good.