Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın hak dini kur'an dili tefsirindeki bazı kevni ayetlerin yorumları
Elmalili Muhammed Hamdi Yazir's 'The right religion of the qur'an language'interpretations of some kevni verses in comments
  1. Tez No: 567403
  2. Yazar: RECEP YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kur'ân-ı Kerim tüm insanlığa gönderilen son ilâhi kitap olması hasebiyle içinde bulunduğu toplumu ilahi kaideler etrafında toplayıp insanlığı huzurla yaşanabilir bir dünyada ahret saadetine ulaştırmayı arzu etmektedir. Bunun içindir ki Kur'ân'da bulunan kevnî âyetler Allah'ın, evreni ve içindekileri yaratma amacını göstermektedir. Müfessirlerde kevnî âyetler üzerinde daha fazla düşünmüşler yorumlarını özellikle de imani konuların pekiştirilmesine ve Allah'ın varlığı ve birliğini delillendirme üzerinde yapmışlardır. Müfessirlerce yapılan yorumlar bilgi birikimleri ve o günün ilmi verileri çerçevesinde şekillenmiştir. Özellikle de bilimsel yönü bulunan Elmalılı Tefsiri kevnî âyetlerin yorumlanmasında önemli bir eser olmuştur. Çalışmamızda müfessirlerin yorumları karşılaştırma yöntemiyle verilmiştir. Evrendeki yeryüzü, gökyüzü, Güneş, Ay, yıldızlar ve bu sistemlerin işleyişi belirli bir düzen ve ahenk içerisinde akıp gitmektedir. Bu sistem insanlığa yeni buluşlar, icatlar, keşifler hazırlamaktadır. Bu sayede insan Allah'ın varlığı birliğini şeksiz kabul ederek huzura, itmînâne kavuşmakta aynı zamanda Kur'ân'ın verileriyle bilimin verilerini uzlaştırıp ortaya yeni ve kullanışlı ürünler koymaktadır. Kur'ân-ı Kerim'i bir araya getiren, oluşturan, tamamlayan cümleler bütününe âyet denilmektedir. Âyet, ibret, ders, sonuç gibi anlamları da ihtiva etmektedir. Özellikle kevnî âyetleri de insanlığa sunulan işaret, alâmet, âkıbet gibi kavramlar, ilâhi vahiyden kendine sonuçlar, dersler çıkararak yaşantısını buna göre şekillendirdiğinde insan, hayatın anlam ve önemini idrak edebilecektir.
Özet (Çeviri)
Since the Holy Quran is the last hymnal book sent to all mankind, it wishes to gather the society around the divine bases and bring humanity to peace in a world which can live in peace. That is why the Kevnî verses in the Qur'an indicate the purpose of God in creating the universe and its contents. The exegetes have also thought more on the Kevnî verses and have made their interpretations, especially on the consolidation of the faith and the evidences of the existence and unity of Allah. The comments made by the exegetes were shaped within the framework of their knowledge and scientific data of that day. Especially the Elmalılı tafsir, which has a scientific aspect, was an important work in the interpretation of Kevnî verses. In our study, the comments of the commentators were given by comparison method. The earth, the sky, the Sun, the Moon, the stars in the universe and the functioning of these systems flow in a certain order and harmony. This system prepares new inventions, inventions, discoveries to humanity. In this way, Human being is getting peace and peace by accepting the existence and unity of Allah at the same time, human beings are reconciling the data of the Qur'an with the data of science and putting new, useful products. The whole of the sentences that bring together, compose and complete the Holy Quran is called a verse. Verse; It also contains meanings such as lesson, warning, and conclusion. Especially in Kevnî verses human beings, signs, signs, events such as fate, divine revelation selfresults and lessons by taking his life according to the shape of the human, life will be able to comprehend the meaning and importance.