İlkokullarda çalışan öğretmenlerin web 2.0 araçlarıyla içerik geliştirmeye yönelik öz yeterlik inançlarının incelenmesi
Investigation of self-efficiency beliefs of teachers working in primary schools to develop content with web 2.0 tools
- Tez No: 806818
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada ilkokullarda çalışan öğretmenlerin Web 2.0 teknolojisi araçları ile içerik geliştirmelerine yönelik öz yeterlik inançlarını belirlemek için betimsel tarama kullanılmıştır. Web 2.0 Hızlı İçerik Geliştirme Öz-Yeterlik İnancı Belirlemeye Yönelik Ölçek ile öğretmenlerin bilgisayar kullanım düzeyleri, internet kullanım amaçları ve Web 2.0 araçları ile içerik geliştirmeye yönelik öz yeterlik inanç algı düzeyleri hakkında veri toplanmıştır. Cinsiyet, kıdem, branş ve eğitim durumlarına göre farklılıklar araştırılmıştır. Erzurum merkez ilçelerindeki ilkokullardan farklı branşlardan 85 kadın, 65 erkek olmak üzere toplam 150 öğretmen örneklem grubudur. Bulunan veriler üzerinde, cinsiyet ile öz yeterlik inancı arasındaki farklılaşma durumunu araştırmak için Mann Whitney U testi yapılmıştır. W2ÖYİ ölçeği genel ve alt boyutları ile diğer değişkenler arasındaki farklılığı incelemek üzere Kruskall Wallis varyans analizi kullanılmıştır. Sonuçlara göre öğretmenler genel olarak kendilerini orta düzey bilgisayar kullanıcısı olarak tanımlamıştır. İnternet kullanım amacında ise“sosyal medya ve iletişim”en çok belirtilen amaçtır. Web 2.0 araçlarıyla içerik geliştirme öz yeterlik inançlarının cinsiyete göre değişmediği sonucuna ulaşılmıştır. Branşlara göre öz yeterlik algı seviyelerinin yüksekten düşüğe okul öncesi ve İngilizce, sınıf öğretmenliği, özel eğitim, DKAB branşları şeklinde sıralanmaktadır. Çalışma yılı ve eğitim durumunun da Web 2.0 araçlarıyla içerik geliştirmeye yönelik öz yeterlik algısı üzerinde etkili olduğu anlaşılmıştır. Eğitim derecesi arttıkça öz yeterlik algısının yükseldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, descriptive survey was used to determine the self-efficacy beliefs of primary school teachers towards developing content with Web 2.0 technology tools. With the Scale for Determining Web 2.0 Rapid Content Development Self-Efficacy Beliefs, data were collected about teachers' computer usage levels, internet usage purposes, and their perception levels of self-efficacy beliefs towards developing content with Web 2.0 tools. Differences according to gender, seniority, branch and educational status were investigated. A total of 150 teachers, 85 female and 65 male, from different branches of primary schools in the central districts of Erzurum were the sample group. Mann Whitney U test was performed on the data to investigate the differentiation between gender and self-efficacy beliefs. Kruskall Wallis analysis of variance was used to examine the difference between the general and sub-dimensions of the W2ÖYI scale and other variables. According to the results, teachers generally defined themselves as intermediate level computer users.“Social media and communication”is the most frequently stated purpose of internet use.. It was concluded that self-efficacy beliefs in developing content with Web 2.0 tools did not change according to gender. According to the branches, the self-efficacy perception levels are ranked from high to low as pre-school and English, classroom teaching, special education, and religious culture and moral knowledge branches. It was also found that working years and educational status were effective on self-efficacy perception towards developing content with Web 2.0 tools. It was determined that self-efficacy perception increased as the degree of education increased.