Etkin vatandaşlık konularının aktarımında eğitici çizgi romanların akademik başarıya olan etkisi
The effect of educational comics on academic success in transferring effective citizenship issues
- Tez No: 806819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çağımızda yaşanan hızlı değişim ve bu değişimin beraberinde getirdiği olumsuzluklar bireylerin kültürlenme sürecini olumsuz etkileyerek 21. yüzyıla entegre olmasını zorlaştırmaktadır. Bu bağlamda yapılandırmacı yaklaşım doğrultusunda yenilenen öğretim programlarında bireysel farklılıklar göz önünde bulundurularak farklı öğretim yöntem, teknik ve materyallerinin kullanılması ifade edilmektedir. Nitekim öğrenci merkezli bir sisteme geçilen ortamda bireysel farklılıklara hitap edebilmek, öğretim ortamını zenginleştirmek, öğrencileri sürece aktif olarak dâhil etmek ve kalıcı öğrenmeler sağlamak için yeni öğretim materyallerinin kullanımı bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu materyallerden birisi de eğitici çizgi romanlardır. Eğitici çizgi romanların çocukların kelime haznesini ve ilgilerini artırması, onları derse karşı güdülemesi ve soyut kavram ve konuların somutlaştırılmasına yardımcı olması gibi niteliklerinin bu materyalin eğitim-öğretim sürecinde kullanılmasını gerektirmektedir. Bu amaçla çalışmada, etkin vatandaşlık konularının aktarımında eğitici çizgi romanların akademik başarıya etkisi incelenmiştir. Araştırmada nicel ve nitel veri toplama yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Nicel araştırma kapsamında ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılırken nitel araştırma kapsamında yarı yapılandırılmış görüşme formundan yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Mardin ilinin Kızıltepe ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı beşinci sınıfta öğrenim görmekte olan 60 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, araştırmacı tarafından hazırlanan ve geliştirilen akademik başarı testi ve yarı yapılandırılmış mülakat formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırma, etkin vatandaşlık konularının aktarımından önce ön testin uygulanması ile başlamıştır. Ardından haftada iki saat olmak üzere toplam dört hafta boyunca deney grubunda yer alan öğrencilere eğitici çizgi romanlar aracılığıyla öğretim gerçekleştirilmiştir. Çalışma, son test uygulaması ile son bulmuştur. Elde edilen veriler tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analizde araştırmanın bağımsız değişkenini eğitici çizgi roman kullanımı, bağımlı değişkenini ise akademik başarı oluşturmaktadır. Çalışma sonucunda, etkin vatandaşlık konularının aktarımında kullanılan eğitici çizgi romanların deney grubu öğrencilerinin akademik başarılarını ve sosyal bilgiler dersine yönelik tutumlarını olumlu etkilediği görülmüştür. Tüm bu verilerden hareketle bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid change in our age and the negativities brought by this change negatively affect the acculturation process of individuals, making it difficult to integrate into the 21st century. In this context, it is expressed that different teaching methods, techniques and materials are used, taking into account individual differences, in curriculum renewed in line with the constructivist approach. As a matter of fact, to be able to address individual differences in an environment where a student-centered system has been adopted, ın order to enrich the teaching environment, actively involve students in the process and provide permanent learning, the use of new teaching materials is a necessity. One of these materials is educational comics. The qualities of educational comics, such as increasing children's vocabulary and interests, motivating them towards the lesson, and helping to embody abstract concepts and subjects, require the use of this material in the education-teaching process. For this purpose, the effect of educational comics on academic achievement in the transmission of active citizenship issues was examined. The mixed method, in which quantitative and qualitative data collection methods are used together, was used in the research. While quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used within the scope of quantitative research, semi-structured interview form was used within the scope of qualitative research.The study group of the research consists of 60 students who are studying in the fifth grade of the Ministry of National Education in the district of Kızıltepe in the province of Mardin in the 2021-2022 academic year. In the research, the academic achievement test and semi-structured interview form prepared and developed by the researcher were used as data collection tools. The research started with the application of the pre-test before the transfer of active citizenship issues. Then, for a total of four weeks, two hours a week, the students in the experimental group were taught through educational comics. The study ended with the post-test application. Obtained data were analyzed using one-way analysis of variance (ANOVA). In this analysis, the independent variable of the research is the use of educational comics, and the dependent variable is academic achievement. As a result of the study, it was seen that the educational comics used in the transfer of active citizenship issues positively affected the academic success and attitudes of the experimental group students towards the social studies course. Based on all these data, some suggestions were made.