Türkiye yeterlilik veri tabanının performans geliştirme perspektifi ile analizi
Analysis of turkish qualifications database with the perspective of performance improvement perspective
- Tez No: 806825
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde sayısını bilemediğimiz kadar çok veri oluşmakta ve bunların yönetilebilmesi için çeşitli veri yönetimi araçları geliştirilmektedir. Bu oluşan verilerin iyi bir veri yönetimi sistemi ile yönetilemediği durumlarda elde edilen veriler de bir anlam kazanamamaktadır. Birçok sektörde olduğu gibi eğitim öğretim sistemleri de bu oluşan veri yoğunluğunu yönetebilmek adına çeşitli yaklaşımlar geliştirmektedir. Bu sistematik yaklaşımlardan bir tanesi de Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi ve bu çerçevenin veri yönetim sistemi olan Türkiye Yeterlilikler Veri Tabanıdır. Bu çalışmada bir veri yönetim sistemi olarak kullanılan Türkiye Yeterlilik Veri Tabanı, Performans Geliştirme perspektifi ile incelenerek Avrupa Komisyonu'nun yeterlilik çerçeveleri hakkındaki tavsiye kararında ve tavsiye kararının ekinde yer alan ölçütleri ne ölçüde karşıladığının tespiti yapılmaktadır. Ayrıca, Pershing İPT modeli (2006) kullanılarak tespit edilen performans eksikliklerini gidermeye yönelik çözüm önerileri ile bu çözüm önerilerinin uygulanabilirliğinin ortaya konabilmesi için fizibilite analizi gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, an enormous amount of data is being generated, and various data management tools are being developed to handle them. When these generated data cannot be effectively managed by a good data management system, the collected data loses its meaning. Like many other sectors, educational systems are also developing various approaches to manage this growing data density. One of these systematic approaches is the Turkish Qualifications Framework, and its data management system is the Turkish Qualifications Database. This study examines the Turkish Qualifications Database, which is used as a data management system, from the perspective of performance improvement. The study assesses to what extent the Turkish Qualifications Database, as a tool of the Turkish Qualifications Framework, meets the criteria outlined in the European Commission's recommendation decision on qualifications frameworks and its annex. Additionally, it analyzes the feasibility of solution proposals aimed at addressing the performance gaps identified using the Pershing IPT (2006) model and provides an analysis of the practicality of these solution proposals.