M. Hayri Kırbaşoğlu'nun alternatif hadis metodolojisi önerisi ve hadis ilmine katkıları
M. Hayri Kırbaşoğlu's proposal of alternative hadith method and contributions to hadith science
- Tez No: 806833
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın konusu, Türkiye'nin Hadis ana bilim dalında önde elen isimlerinden biri olan Prof. Dr. Mehmet Hayri Kırbaşoğlu'nun, Klasik Hadis Usûlü'ne yaptığı eleştirileri birkaç başlık altında tespit etmek ve yaptığı eleştirilere bir çözüm teklifi olarak sunduğu“Alternatif Hadis Metodolojisi”önerisini incelemek ve böylelikle Hadis alanına yaptığı katkıları değerlendirmeye çalışmaktır. Çalışma giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde M. Hayri Kırbaşoğlu'nun hayatı, ilmi kişiliği ve çalışmalarına dair ulaşılan bilgiler paylaşılmıştır. Birinci bölümde M. Hayri Kırbaşoğlu'nun, Klasik Hadis Usûlü'ne eleştirileri dört başlık olarak sunulmuştur. İkinci Bölümde ise M. Hayri Kırbaşoğlu'nun alternatif hadis metodolojisi önerisi incelenmiştir. Sonuç kısmında ise, çalışmamız ile işaret etmek istediğimiz hususlar, tezde yer alan verilerden hareketle değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to identify the criticisms of Prof. Dr. Mehmet Hayri Kırbaşoğlu, who is one of the leading names in the sience of Hadith in Turkey, to the Classical Hadith Method under a few titles. It is to examine the“Alternative Hadith Methodology”proposal, which he presented as a solution to his criticisms, and thus to try to evaluate his contributions to the sience of Hadith. The study consists of an introduction and two main parts. In the introduction section has been shared information about Hayri Kırbaşoğlu's life, scientific personality and works. In the first chapter, M. Hayri Kırbaşoğlu's criticisms on the Classical Hadith Method are presented under four headings. In the second part, M. Hayri Kırbaşoğlu's“Alternative Hadith Methodology”offer was examined and the results were given. In the conclusion part, the issues we want to point out with our study are evaluated based on the data in the thesis.