Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı anksiyete ve uyku kalitesinin ilişkisi
Investigation of the relasionship of social media addiction to sleep quality and anxiety level in university students
- Tez No: 806841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ANER AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, son yıllarda teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte dünyadaki iletişimin ve haberleşmenin başrolü haline gelen sosyal medyanın üniversite öğrencilerinde uyku kalitesi ve anksiyete düzeylerinin ilişkisinin incelenmesidir. Bu araştırma da Nişantaşı Üniversitesi öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığının uyku kalitelerine ve aynı zamanda anksiyete düzeylerine etkisinden söz edilmesinin gerekçesi yeni çağa ayak uydrumak isteyen öğrencilerin sosyal medyada geçirdikleri zamanın artması ile birlikte yaşadıkları probleblemlerin uyku kalitelerine ve anksiyete düzeylerine doğrudan etki sağladığının düşünülmesidir. Katılımcıların yaş, cinsiyet ve eğitim durumlarına göre kaygı, anksiyete, sosyal medya bağımlılık düzeylerine göre bir farklılaşma olup olmadığına bakılacaktır Bu çalışmanın evreni, İstanbul ilinde Nişantaşı Üniversitesinde 2021-2022 yılında eğitim görmekte olan üniversite öğrencilerini kapsamaktadır. Evrenden seçkisiz olarak atanan 201 öğrencinin 120 kadın, 81 erkek üniversite öğrencisi katılım sağlamıştır. Katılımcılara sosyo-demeografik bilgi formu, Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği ve STAI Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçekleri dağıtılmıştır. Ayrıca bu araştırmada ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı betimleyici ve kesitsel nitelikte bir araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmada değişkenlerin birbirleri arasındaki ilişksine bakılmıştır. Sosyal medya bağımlılık puanları arttıkça uyku kalitesi düşmekte ve anksiyete düzeyi artış göstermektedir. Cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi değişkenleri açısından edinilen bulgular arasında, kadınlarda sosyal medya bağımlılık düzeyinin erkeklere göre daha yüksek olduğu, kaygı düzeylerinin erkeklere göre daha yüksek olduğu ve uyku kalitelerinin de erkeklere oranla daha kötü olduğu bulgular arasında mevcuttur. Aynı zamanda, genç katılımcıların nispeten uyku kalitelerinin daha kötü olduğu elde edilen bulgular arasındadır. Eğitim düzeyi bakımından bulgular, ön lisans öğrencilerinin uyku kaliteleri daha düşük iken, en iyi uyku kalitesi yüksek lisans öğrencilerinde saptandığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the effect of social media, which has become the leading role of communication and communication in the world with the rapid development of technology in recent years, on the anxiety levels of university students and its effect on sleep quality. In this study, the reason for mentioning the effect of social media addiction on the sleep quality and anxiety levels of university students is that the problems they experience with the increase in the time they spend on social media have a direct effect on their sleep quality and anxiety levels. In this study, there will be examined whether there is a difference in anxiety, anxiety and social media addiction levels according to the age, gender and educational status of the participants. The universe of this study includes university students studying at Nişantaşı University in Istanbul in 2021-2022. We invited 201 parents, 120 female and 81 male university students who were randomly assigned from the universe. A socio-demographic information formula, Bergen Social Media Addiction Scale, Pittsburgh Sleep Quality Scale, and STAI State and Trait Anxiety Scales were distributed to the participants. In the study, the relationship between the variables was examined and as social media addiction scores increase, sleep quality decreases and anxiety level increases. Among the findings obtained in terms of gender, age, and education level variables, there is a higher level of social media addiction in women, higher levels of anxiety than men, and worse sleep quality than men. At the same time, it is among the findings that younger participants have relatively worse sleep quality. In terms of education level, the findings show that while the sleep quality of associate degree students is lower, the best sleep quality is found in graduate students.