Lise öğrencilerinin serbest zaman egzersize katılım düzeyleri ile akademik erteleme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between leisure time exersice participation and academic procrastination of high school students
  1. Tez No: 563784
  2. Yazar: ÖZNUR KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerin serbest zaman egzersize katılım düzeyleri ile akademik erteleme düzeyleri arasındaki ilişkiyi cinsiyet, lisanslı spor yapma, okul türü, sınıf düzeyi, aile gelir durumu, anne-baba eğitim durumu değişkenlerine göre incelemektir. Tarama modeli kullanılarak yürütülen bu araştırmanın evrenini Karabük İli Merkez İlçesinde bulunan 14 ortaöğretim kurumunda 2016-2017 eğitim-öğretim yılında öğrenimine devam eden 6683 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Karabük il merkezinde bulunan beş farklı okulda 2016-2017 eğitim öğretim yılında 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda öğrenimine devam eden ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 574 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan ve katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek amacıyla kullanılan Kişisel Bilgi Formu, Çakıcı (2003) tarafından geliştirilen, 19 maddeden oluşan Akademik Erteleme Ölçeği (AEÖ) ve Godin ve Shephard (1985) tarafından geliştirilen, Yerlisu Lapa, Certel, Kaplan ve Yağar (2016) tarafından Türkçeye uyarlanmış olan, katılımcıların egzersiz düzeyinin belirlemesi amacıyla kullanılan Serbest Zaman Egzersiz Anketi (SZEA) kullanılmıştır. Veriler SPSS 16.0 programı kullanılarak analiz edilmiş ve istatistiksel analizlerden frekans, yüzde, ortalama hesaplamaları, normal dağılım göstermeyen verilerde karşılaştırma yapmak için Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, fark çıkan durumlarda, farklılığın hangi grup ya da gruplardan kaynaklandığını belirlemek amacıyla, normal dağılım göstermeyen veriler için Tamhane's T2 testi kullanılmıştır. Akademik erteleme düzeyi ile serbest zaman egzersize katılım düzeyi arasındaki ilişkiyi test etmek amacıyla, verilerin normal dağılım göstermediği gerekçesiyle Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular akademik erteleme düzeyinin cinsiyet ve okul türüne göre anlamlı bir şekilde farklılaştığını; sınıf düzeyi, lisanslı spor yapma, aile gelir durumu, anne-baba eğitim düzeyine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığını göstermektedir. Serbest zaman egzersize katılım düzeyine ait bulgularda ise cinsiyet, lisanslı spor yapma, okul türü ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılığa rastlanmış iken, aile gelir düzeyi, anne-baba eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Araştırmanın sonucunda serbest zaman egzersize katılım düzeyi ile akademik erteleme düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Araştırmanın sonucuna dayanarak, öğrencilerin serbest zamanlarında yaptıkları egzersizlerin akademik erteleme düzeylerine etki eden bir faktör olmadığı, öğrencilerin serbest zamanlarını egzersiz yaparak değerlendirmelerinin akademik görev ve sorumluluklarını yerine getirmelerinde olumsuz yönde bir etkiye sahip olmadığı söylenebilir. Bunun yanı sıra, öğrencilerin cinsiyetlerinin ve okudukları okul türünün akademik erteleme davranışı sergileme düzeylerini farklılaştırdığı, cinsiyetlerinin, lisanslı olarak spor yapma durumlarının, okudukları okul türünün ve bulundukları sınıf düzeyinin ise serbest zamanlarında egzersiz yapma düzeylerinin farklılaşmasına sebep olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between leisure time exercise participation and academic procrastination of the high school students in terms of gender, being athlethe, kind of school, class level, level of the income, and educational level of parents. 574 high school students who are student at five different school in Karabük participated in this study as valuntary. Personal Information Form, Leisure Time Exercise Qoestionnarie which has been developted by Godin and Shephard (1985) and adopted in Turkish by Yerlisu Lapa, Certel, Kaplan ve Yağar (2016) and Academic Procrastination Scale which has been developted by Çakıcı (2003) was used as data collection tools. Collected data has been analyzed by SPSS 16 software tool. For stasistical analyzes frequence, percent, mean were used. To compare of the normal distrubition data, Independent groups T test and One way Varience Analyze (ANOVA) was used. Mann-Whitney U test and Kruskal-wallis test also used to analyzed of data that not distrubite normal. Spearman Correlation Analyze was used to determine the relationship between leisure time exercise participation and academic procrastination. While academic procrastination was different according to gender and kind of school, there was no difference according to class level, being athlethe, level of income and educational level of parents. Leisure time exercise participation differed according to gender, being athlethe, kind of school and class level. On the other hand, there was no difference according to level of the income, educational level of parents. In conclusion of this study, there is no meaning relationship between leisure time exercise participation and academic procrastination of high school students.