9. sınıf maddenin halleri ünitesinin öğretiminde işbirlikli öğrenme yöntemi Jigsaw Tekniğinin etkililiğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of the cooperative learning method Jigsaw Technique in teaching the unit of states of matter at 9th grade
  1. Tez No: 806858
  2. Yazar: EMİNE KÜÇÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı, işbirlikli öğrenme yönteminin Jigsaw tekniğinin 9. sınıf öğrencilerinin“Maddenin Halleri”ünitesindeki akademik başarılarına etkisini ve öğrencilerin Jigsaw tekniği hakkındaki görüşlerini belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı deneysel yöntemin ön test ve son test kontrol gruplu deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2022-2023 öğretim yılında Trabzon ilindeki bir Anadolu Lisesi' nde iki farklı şubede öğrenim gören 60 9. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Üniteyle ilgili hazırbulunuşluklarının denk olduğu belirlenen iki şubeden biri rastgele bir şekilde kontrol grubu, diğeri ise deney grubu olarak atanmıştır.“Maddenin Halleri”ünitesi deney grubunda İşbirlikli öğrenme yöntemine dayalı Jigsaw tekniği kullanılarak işlenmiştir. Kontrol grubunda ise öğretmenin her zamanki ders işleyişine müdahale edilmemiştir. Her iki gruptaki uygulamalar, 22 yıllık öğretim tecrübesine sahip olan bir kimya öğretmeni tarafından yürütülmüştür. Çalışmanın verileri,“Maddenin Halleri Ünitesi Başarı Testi”ve“Jigsaw Görüş Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Uygulamalar her iki grupta da 20 ders saati (20x40dk) sürmüştür. Müdahale öncesi, öğrencilerin konu hakkındaki ön bilgilerini belirlemek amacıyla“Maddenin Halleri Ünitesi Başarı Testi”her iki gruba uygulanmıştır. Müdahale sonrası öğrencilerin yeni başarı düzeylerini belirlemek amacıyla aynı test her iki gruba tekrar uygulanmıştır. Ayrıca deney grubu öğrencilerine uygulama sonrası Jigsaw tekniği hakkındaki görüşlerini almak amacıyla“Jigsaw Görüş Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklemli t testi ve bağımlı örneklemli t testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda Jigsaw tekniği ile öğretimin gerçekleştirildiği deney grubunun seçilen ünitedeki akademik başarısının, müdahele edilmeyen kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Buradan hareketle kullanılan tekniğin öğrencilerin“Maddenin Halleri”ünitesindeki başarılarını artırmada etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmadan elde edilen diğer bir sonuç, deney grubu öğrencilerinin çoğunluğunun uygulanan Jigsaw tekniği hakkında olumlu görüşlere sahip olmasıdır. Çalışmanın sonunda elde edilen sonuçlara dayalı olarak bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to determine the effect of the Jigsaw technique of cooperative learning method on the 9th grade students'academic success on the“States of Matter Unit”and students' views about the Jigsaw technique. In the research, pretest and posttest control group design of quasi-experimental method, which is one of the quantitative research aproaches, was used. The sample of the study consisted of 60 9th grade students studying in two different classes of Trabzon 88.Yıl Cumhuriyet Anatolian High School in the 2022-2023 academic year. One of the classes, whose readiness levels for the unit were determined to be equal, was randomly assigned as the control group and the other as the experimental group. In the experimental group, the unit of States of Matter was taught by using the Jigsaw technique based on the cooperative learning method. In the control group, the teacher's usual teaching method was not interfered with. The applications in both groups were carried out by a chemistry teacher with 22 years of teaching experience. The data of the study were collected by using“States of Matter Unit Achievement Test”and“Jigsaw Opinion Scale”. The applications lasted 20 lesson hours (20x40 minutes) in both groups. Before the treatment, the states of matter achievement test was applied to both groups in order to determine the students' prior knowledge about the subject. After the treatment, the same test was applied to both groups again to determine the new success levels of the students. In addition, the“Jigsaw Opinion Scale”was applied to the experimental group students to get their opinions on the Jigsaw technique after the treatment. Independent samples t test and dependent samples t test were used in the analysis of the data. As a result of the study, it was determined that the academic success of the experimental group, in which teaching was carried out by the Jigsaw technique, in the selected unit was statistically significantly higher than the control group that was not intervened. Based on the data from the study, it was concluded that the Jigsaw technique was effective in increasing the students' success on the unit of“States of Matter”. Another result obtained from the study is that the majority of the experimental group students had positive opinions about the Jigsaw technique. Based on the results obtained, some suggestions were made in the end of the study.