Yetişkin hastalarda periferik venöz kateterizasyona bağlı ağrı ve anksiyetenin azaltılmasında jet lidokain ile buz uygulamasının etkisinin incelenmesi: Randomize kontrollü çalışma
Investigation of the effect of jet lidocaine and ice application on reduction of pain and anxiety related to peripheral venous catheterisation in adult patients: A randomised controlled trial
- Tez No: 806887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN AVŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Bu araştırma, yetişkin hastalarda periferik venöz kateterizasyona bağlı ağrı ve anksiyetenin azaltılmasında jet lidokain ile buz uygulamasının etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak gerçekleştirildi. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini; Haziran-Aralık 2022 tarihleri arasında Gümüşhane Devlet Hastanesinin dahili kliniklerinde yatmakta olan ve tedavi planı için periferik venöz kateterizasyon (PVK) uygulanması gereken tüm hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise tanımlanan evrenden araştırmaya alınma kriterlerine sahip 80 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında;“Hasta Tanıtım Formu”,“Ağrı için Vizüel Analog Skala (VAS-P)”,“Wong-Baker Ağrı Skalası”ve“Anksiyete için Vizüel Analog Skala (VAS-A)”kullanıldı. Ağrı ve anksiyeteye yönelik bireysel farklılıkları kontrol altına almak için her hasta kendi kontrol grubunu oluşturdu. İki girişim ve bir kontrol grubundan oluşan araştırmada, girişim gruplarına ve kontrol grubuna aynı hastalar dahil edildi. Hastalara uygulanacak girişim sırasını belirlemede randomizasyon yapıldı. Her hasta için girişimler numaralandırılarak, kura yöntemiyle yapılacak işlem sırası belirlendi. Araştırmada tek kör yöntemi uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde; grupların tanımlayıcı özelliklerini incelemek için yüzdelik ve ortalama kullanılırken, grupların tekrarlı ölçümlerindeki puan ortalamalarının karşılaştırılmasında aritmetik ortalama, standart sapma, Anova ve tekrarlı ölçümlerde t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This randomised controlled trial was conducted to determine the effect of jet lidocaine and ice application on the reduction of pain and anxiety associated with peripheral venous catheterisation in adult patients. Material and Method: The population of the study consisted of all patients who were hospitalised in the internal clinics of Gümüşhane State Hospital between June and December 2022 and required peripheral venous catheterisation (PVC) for the treatment plan. The sample of the study consisted of 80 patients who met the inclusion criteria from the defined population.“Patient Information Form”,“Visual Analogue Scale for Pain (VAS-P)”,“Wong-Baker Pain Scale”and“Visual Analogue Scale for Anxiety (VAS-A)”were used for data collection. To control for individual differences in pain and anxiety, each patient formed his/her own control group. In the study consisting of two intervention and one control group, the same patients were included in the intervention and control groups. Randomisation was performed to determine the order of interventions to be applied to the patients. The interventions were numbered for each patient and the order of the procedure was determined by lottery method. Single blind method was applied in the study. In the evaluation of the data, percentage and mean were used to analyse the descriptive properties of the groups, while arithmetic mean, standard deviation, ANOVA and repeated measures t test were used to compare the mean scores of the groups in repeated measurements.