Acil serviste periferik venöz kan gazının arter kan gazı yerine kullanılabilirliğinin araştırılması
To research of the venous blood gas's utility replacing to arterial blood gas in the emergency department
- Tez No: 137929
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
7. ÖZET Arteriyel kan gazı alınması (AKG) ponksiyon yerinde ağrı, hematom, emboli, tromboz, iskemi gibi komplikasyon riskleri taşımaktadır. AKG örneği almak yöntem olarak venöz kan gazı (VKG) örneği almaktan daha zordur. Bu çalışmada, AKG' dan daha az agresif olan VKG'nın acil vakalarda kullanılabilirliğini araştırdık. Bu çalışma Ocak 2003-Ekim 2003 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalma başvuran hastalarda, hasta veya yakınlarından izin alınarak ve hastaların tedavisine hiçbir şekilde müdahale edilmeden yapıldı. Solunum sıkıntısı, asit-baz bozukluğu düşünülmesi gibi kan gazı alma endikasyonu olan tüm yetişkin hastalar prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Bütün hastalardan mümkün olan en kısa sürede (en geç 3 dakika içinde) ardışık olarak arteriyel ve venöz kan gazı örnekleri alındı. Arteriyel kan gazı örneği için öncelikli olarak radial arter kullanıldı. Radial arter ponksiyonunun mümkün olmadığı durumlarda femoral arter kullanıldı. Tüm venöz örnekler periferik verilerden alındı. Kan gazlarının pH, pC02, HCO3, p02, ve SO2 değerleri kaydedildi. Arteriyel ve venöz tüm değişkenler için ortalamaları ve % 95 güvenlik aralığı (CIs) hesap edildi. Her bir değişken için ortalamalar eşleştirilmiş T-Test (paried T-Test) ile hesap edildi. Her bir değişken için korelasyon katsayısı (Pearson product-moment correlation) hesap edildi. Tüm istatistiksel çalışmalar SPSS (the Statistical Package for the Social Sciences for Windows) versiyon 10.0.1 adlı programda yapıldı Çalışmaya dahil edilen 247 hastanın 113'ü kadın (%46), 134'ü (%54) erkek idi. Hastaların ortalama yaşı 65 (min 17-max 94) ti. AKG ve VKG pH, pC02, p02, S02, HC03 değerleri arasındaki korelasyon katsayıları sırası ile 0.919, 0.923, 0.312, 0.318, 0.963 olarak bulundu. Ortalama farkları (CIs 95 %) pH;0.0284 (0.02-0.034), pC02 6.4 (5.8-7.0), pO2;30.2 (28.05-32.5), S02; 30.4(28.3- 32.57), HCO3 ;1.53 (1.2-1.7) olarak tespit edildi. 29AKG ve VKG örnekleri arasında pÛ2 ve SO2 hariç kuvvetli korelasyon ve küçük ortalamalar arası farklar bulundu. Acil serviste metabolik bozukluk düşünülen hastalarda venöz kan gazı örneğinin kullanılabileceğini düşünüyoruz. Venöz kan gazı solunum fonksiyonları hakkında kabaca bilgi verebilir. Solunum fonksiyonlarının yakın takip edilmesi gereken veya arteryel kan gazının mutlak belirleyici olacağı hastalarda arteryel kan gazı örneği kullanılmasının uygun olacağını düşünüyoruz. 30
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY TO RESEARCH OF THE VENOUS BLOOD GAS'S UTILITY REPLACING TO ARTERIAL BLOOD GAS IN THE EMERGENCY DEPARTMENT Arterial puncture is often painful and carries the risk of complications such as local hematoma, infection, occlusion, embolization and ischemic injury. The arterial puncture itself can be technically more difficult than the venous puncture. In this study, we searched the utility of venous blood gas at emergency cases which less agressive than arterial blood gas. This study was applied on the patients having recourse to Meram Medical Faculty of Selçuk University Emergency Department between january-october 2003. During this study, we got the permission from the patients or their relatives and also, we never interfered to the patients' treatment. All adult patients who required ABG sampling on the basis of their clinical presentation (respiratuar distress or metabolic disorders) were eligible for the study. Arterial and venous blood gas samples were taken as consecutive from all patients as soon as possible (maximum in three minutes). It was given precedence to being used of radial artery for the arterial blood gas sample. The femoral artery puncture was done when the radial artery puncture was impossible. All venous samples were taken from peripheral veins. The venous and arterial sample pH, pC02, HCO3, pÛ2 and SO2 were recorded. Means and 95% confidence intervals (CIs) were calculated for each arterial and venous variable (pH, pC02, HCO3, p02 and SO2) and for the differences between them. Pearson product-moment correlation coefficients were also calculated for each of the measured 31blood gases variables. All statistical tests were performed with the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS version 10.0.1 for Windows). Total of 247 patients (113 women (%46), 134 men (%54), mean age 65 (min 17- max 94)) were involved prospectively in this study. Pearson's product-moment correlation coefficients between arterial and venous values were as follows: pH, 0.919; pC02, 0.923;HCO3, 0.963; p02, 0.312; S02, 0.318. The mean differences (and 95% CIs) between arterial and venous samples were as follows pH;0.0284(0.02-0.034), pC02 6.4(5.8-7.0) mmHg, pO2;30.2 (28.05-32.5), S02; 30.4(28.3- 32.57), HC03 ;1.53 (1.2-1.7) mmol/L. Arterial and venous blood gas samples (exclude p02 and S02) were strongly correlated, and there were only small mean differences between them. We think that venous blood gas sample can be used for the patients who have a possibility with metabolic disorders at emergency department. Venous blood gas samples can give information about respiratory functions as superficial. And also, we think that using arterial blood gas sample will be suitable for the patients whose respiratory ructions need to be followed closely or arterial blood gas absolutely determiner. 32