İskemik priapizmde hidrojen sülfürün rolü
The role of hydrogen sulfide in ischemic priapism
- Tez No: 806897
- Danışmanlar: PROF. DR. NERGİZ DURMUŞ SÜTPİDELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Cinsel uyarı olmaksızın dört saatten uzun süren kalıcı ve ağrılı bir ereksiyon olarak tanımlanan priapizmin dünyada görülme sıklığı giderek artmaktadır. Tedavi edilmezse önemli penil hasara ve kalıcı olarak erektil disfonksiyona (ED) neden olur. Hidrojen sülfürün (H2S) birçok dokuda, serbest radikal kaynaklı stresi azaltarak, mitokondriyal işlevi teşvik ederek, vaskülarizasyon yollarını aktive ederek ve apoptozu azaltarak iskemi-reperfüzyon (I/R) hasarını önlediği bilinmekte, ancak penil dokudaki etkisi bilinmemektedir. Bu proje ile iskemik priapizmde H2S'nin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yetişkin Wistar erkek sıçanlarda anestezi altında vakum yöntemi ile iskemik priapizm modeli oluşturuldu. Sağlıklı, priapizm, reperfüzyon ve ardından priapizm grubundaki ve reperfüzyon öncesi H2S donörü sodyum hidrosülfid (NaHS)(75 µmol/kg, intraperitoneal) uygulanan gruptaki sıçanların penil dokularında H2S ve hipoksiyle indüklenen faktör 1-alfa (HIF-1α) ölçümleri ve histopatolojik değerlendirmeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Priapism, which is defined as a persistent and painful erection lasting longer than four hours without sexual stimulation, is increasing in prevalence worldwide. If left untreated, it causes significant penile damage and permanent erectile dysfunction (ED). Hydrogen sulfide (H2S) is known to prevent ischemia-reperfusion (I/R) injury in many tissues by reducing free radical-induced stress, promoting mitochondrial function, activating vascularization pathways, and reducing apoptosis, but its effect on penile tissue is unknown. With this project, it was aimed to evaluate the efficacy of H2S in ischemic priapism. An ischemic priapism model was created by vacuum method under anesthesia in adult Wistar male rats. H2S and hypoxia-induced factor 1-alpha (HIF-1α) measurements and histopathological evaluations were made in the penile tissues of rats in the healthy, priapism, reperfusion and then priapism group, and in the rats in the group treated with H2S donor sodium hydrosulfide (NaHS) (75 µmol/kg, intraperitoneally) before reperfusion.