Uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak MED-ARB
MED-ARB as a dispute resolution method
  1. Tez No: 806911
  2. Yazar: BETÜL CANATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnsan ilişkilerinin artması ve karmaşıklaşması, bu ilişkiler nedeniyle ortaya çıkan uyuşmazlıkların da artmasına ve karmaşıklaşmasına neden olmuştur. Uyuşmazlıkların çözümü için kullanılan yöntemler de buna paralel olarak gelişme göstermiştir. Bu anlamda uyuşmazlık çözümü için kullanılagelen arabuluculuk ve tahkim yöntemlerinin bir araya getirilmesiyle elde edilen Med-Arb (Mediation-Arbitration/Arabuluculuk-Tahkim) yönteminin kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu yöntemde uyuşmazlık çözümü için öncelikle arabuluculuğa başvurulmakta, bu yöntemden sonuç alınamazsa tahkim yargılamasına gidilmektedir. Bu çalışma kapsamında öncelikte uyuşmazlık çözümü kavramı ele alınmış, bazı uyuşmazlık çözüm yöntemleri incelendikten sonra Med-Arb yönteminden bahsedilmiştir. Bu kapsamda Med-Arb yönteminin özellikleri, faydaları ve sakıncaları ve farklı görünüm şekilleri ele alınmıştır. Son olarak yöntemin tercih edilme anı ve arabuluculuk aşamasının atlanmasına ilişkin çeşitli sonuçlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase and complexity of human relations has led to the increase and complexity of conflicts arising from these relations. The methods used for the resolution of disputes have developed in parallel with this. In this sense, the use of the Med-Arb (Mediation-Arbitration) method, which is obtained by combining the mediation and arbitration methods used for dispute resolution, has become widespread. In this method, mediation is primarily applied for dispute resolution, and if no results are obtained from this method, arbitration proceedings are initiated. Within the scope of this study, the concept of dispute resolution is discussed first, and after some dispute resolution methods are examined, the Med-Arb method is mentioned. In this context, the features, benefits and drawbacks of the Med-Arb method and different forms of appearance are discussed. Finally, various results regarding the choice of the method and the skipping of the mediation phase are discussed.