Aka Gündüz'ün Millî Mücadele içerikli romanlarında kadın
Women in Aka Gündüz's novels containing the National Struggle
- Tez No: 806926
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DOĞRAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı; Aka Gündüz'ün milli mücadele içerikli romanlarındaki kadın karakterlerin incelenmesidir. Bu çerçevede araştırma için çalışma grubuna yazarın“Dikmen Yıldızı”,“Yaldız”,“Tank-Tango”“Yayla Kızı”,“Onların Romanı”ve“Bir Şoförün Gizli Defteri”adlı romanları alınır. Yapılan incelemelerde yazarın Millî mücadele temasını tüm romanlarının merkezine yerleştirdiği ve karakterleri de bu temel tema bağlamında kurguladığı belirlendi. İncelenen eserlerde birçok farkı türden kadın karakterler görülür. Okuyan kadın, köylü kadın, alafranga kadın, mücadeleci kadın, milliyetçi kadın bu tiplemelerden en önemlileri olarak öne çıkar. Kadınların birçok sosyal sorununa değinen yazar kadınlar arasındaki farkları daha çok Millî mücadele ekseninde değerlendirir. Bu çerçevede yazar açısından en ideal kadın bağımsızlığa önem veren vatansever kadın tipidir. Ancak Millî mücadele savaşla geçen yıllar demek olduğundan kadınların bu ortamdan farklı şekillerde etkilendiği ve bu şekilde de farklı roman kahramanlarının betimlenmesi söz konusu olduğu görülür. Kadınların evlilik, nikâh, sosyal hayat içindeki konumları yazar tarafından farklı tipler üzerinden ele alındı. Eserlerin kadın kahraman çeşitliği bakımından zengin olduğu belirlendi. Yeni ve eski tartışmasının da sürekli alt metinde yürütüldüğü romanlarda yazar tarafından doğrudan tarihsel bilgilerin de verildiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the female characters in Aka Gündüz's novels with the content of the national struggle. In this context, the author's novels“Dikmen Yıldızı”,“Yıldız”,“Tank-Tango”“Yayla Kızı”,“Onların Romanı”and“Bir Şoförün Gizli Defteri”were included in the study group for the research. In the examinations made, it was determined that the author placed the theme of the National Struggle in the center of all his novels and fictionalized the characters in the context of this basic theme. It has been determined that many different types of female characters stand out in the works examined. The reading woman, the peasant woman, the European woman, the struggling woman, the nationalist woman came to the fore as the most important of these types. The author, who touched on many social problems of women, evaluated the differences between women in the axis of the National Struggle. In this context, the most ideal woman for the author is the patriotic woman type who gives importance to independence. However, since the National Struggle meant years of war, it was seen that women were affected by this environment in different ways, and in this way, different heroes of the novel were depicted. The position of women in marriage, marriage and social life has been handled by the author through different types. It has been determined that the works are rich in terms of heroine diversity. It has been determined that historical information is given directly by the author in the novels in which the discussion of the new and the old is also constantly carried out in the subtext.