İstanbul'daki üniversitelerde lisans öğrenimi gören gastronomi ve mutfak sanatları öğrencilerinin duygusal yeme davranışlarının analizi
Analysis of emotional eating behaviors of gastronomy and culinary arts students studying at undergraduate universities in Istanbul province
  1. Tez No: 806925
  2. Yazar: RABİA NUR AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Duygusal yeme, hissedilen duygu durumları karşısında gıda tüketiminin etkilenmesini ifade etmektedir. Duygu durumları olumlu ve olumsuz olarak ketegorize edilmektedir ve yeme davranışlarının oluşmasında duygu durumlarının türü önemli bir belirleyicidir. Duygusal yeme davranışı, diğer yeme bozuklukları ile ilişkisi bakımından dikkat çekicidir. Başta kontrolsüz yeme olmak üzere bilinçli kısıtlama ve açlığa duyarlılık davranışları yeme bozuklukları açısından yüksek riskli grupta bulunan gençlerde duygusal yeme ile ilişkili olarak ortaya çıkabilmektedir. Öte yandan duygusal yeme davranışından bağımsız olarak, farklı değişkenler doğrultusunda kontrolsüz yeme, bilinçli kısıtlama ve açlığa duyarlılık yeme bozuklukları görülebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, yiyecek ve içecek ile yakından ilgili olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü lisans öğrencilerinin, duygusal oldukları anlardaki yemek yeme derecelerinin, bilinçli olarak yemek yemelerini kısıtlama derecelerinin, kontrolsüz olarak yemek yeme seviyelerinin ve açlığa duyarlılık seviyelerinin belirlenmesini sağlamak, duygusal yeme derecesi ile ilişkili bulunan diğer yeme davranışlarını ortaya koymak ve bunların demografik özellikler ile ilişkisinin analizini İstanbul ilindeki Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencileri evreninde gerçekleştirmektir. Gastronomi ve Mutfak Sanatları lisans öğrencileri aynı zamanda yiyecek ve içecek ile bulundukları yakın ilişki nedeniyle de bu araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. İstanbul'daki üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin İstanbul'u stres, kaos ve kalabalık gibi olumsuz algılar ile bağdaştırdığı bilinmektedir. Bununla birlikte, duygusal yeme ve diğer yeme davranışı bozuklukları stres, anksiyete ve hüzün gibi benzer olumsuz duygular ile ilişkilendirilmektedir. Buradan hareketle, bu araştırmanın alt amaçları arasında İstanbul'da öğrenci olmanın yeme davranışı bozukluklarına olan etkisi hakkında fikir edinilmesi yer almaktadır. Bu çalışmada, TFEQ“Three Factor Eating Questionnaire”olarak bilinen, 1985 yılında Albert J. Stunkard ve Samuel Messick tarafından geliştirilmiş (Stunkard ve Messick 1985) ve Kıraç ve arkadaşları (2015) tarafından Türkçeye çevrilerek geçerliliği ve güvenilirliği onaylanmış“Üç Faktörlü Beslenme Anketi”kullanılmıştır. Bu araştırma, örneklem hacmine ulaşılması için kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak 397 Gastronomi ve Mutfak Sanatları lisans öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Örneklemde erkek oranı %42,7 iken kadın oranı %57,3 oranındadır. Araştırmada toplanan verilerin analizi SPSS 25.0 ve AMOS 18.0 programları ile analiz edilmiştir. Çalışmada İstanbul'da öğrenim gören Gastronomi ve Mutfak Sanatları lisans öğrencilerinin duygusal yeme ile ilişkili aşırı yeme davranışına sahip oldukları ve bunun kadın öğrencilerde daha fazla görüldüğü, en yüksek puanın ise kısıtlayıcı yeme davranışında olduğu ve bunun 20 yaş ve altı grupta daha sık görüldüğü saptanmıştır. Katılımcılarda beslenme ölçeği alt puanlarında en yüksek puan bilinçli olarak yemek yemeyi kısıtlama (3,05) boyutundadır. Daha sonra ise sırasıyla açlığa duyarlılık boyutu ortalaması (2,56), duygusal yeme boyutu ortalaması (2,5) ve kontrolsüz yeme boyutu ortalaması (2,36) olarak hesaplanmıştır. Alt boyutlar arasında uygulanan korelasyon analizinde kontrolsüz yeme seviyesi ile duygusal yeme seviyesi arasında (r=,365; p0,05) anlamlı ilişki bulunamamıştır. Bilinçli olarak yemeyi kısıtlama ile açlığa duyarlılık seviyesi arasında ise (r=-,156; p0,05) bulunduğundan anlamlı farklılık söz konusu değildir.
Özet (Çeviri)
Emotional eating refers to the effect of emotional states on food consumption. Emotional states are categorised as positive and negative and the type of emotional states is an important determinant in the formation of eating behaviours. Emotional eating behaviour is remarkable in terms of its relationship with other eating disorders. Conscious restriction and hunger sensitivity behaviours, especially uncontrolled eating, may occur in relation with emotional eating in young people who are in the high-risk group in terms of eating disorders. On the other hand, uncontrolled eating, conscious restraint and hunger sensitivity eating disorders can be seen in line with different variables independent of emotional eating behaviours. The aim of this study is to determine the degree of emotional eating, the degree of conscious restriction of eating, the level of uncontrolled eating and the level of hunger sensitivity of Gastronomy and Culinary Arts undergraduate students, who are closely related to food and beverage, to reveal other eating behaviours associated with the degree of emotional eating and to analyse their relationship with demographic characteristics in the universe of Gastronomy and Culinary Arts students in Istanbul. Gastronomy and Culinary Arts undergraduate students also constitute the population of this study due to their close relationship with food and beverage. It is known that students studying at universities in Istanbul associate Istanbul with negative perceptions such as stress, chaos and crowding. However, emotional eating and other eating behaviour disorders are associated with similar negative emotions such as stress, anxiety and sadness. From this point of view, one of the sub-objectives of this study is to get an idea about the effect of being a student in Istanbul on eating behaviour disorders. In this study, the“Three Factor Eating Questionnaire”, known as TFEQ, developed by Albert J. Stunkard and Samuel Messick in 1985 (Stunkard and Messick 1985) and translated into Turkish by Kıraç et al. This study was conducted with 397 Gastronomy and Culinary Arts undergraduate students using convenience sampling method to reach the sample size. While the male rate in the sample is 42.7%, the female rate is 57.3%. The data collected in the research were analysed with SPSS 25.0 and AMOS 18.0 programs. In the study, it was found that Gastronomy and Culinary Arts undergraduate students studying in Istanbul had overeating behaviour associated with emotional eating and this was more common in female students, the highest score was in restrictive eating behaviour and this was more common in the group aged 20 years and younger. The highest score in the nutrition scale sub-scores of the participants was consciously restricting eating (3.05). Then, the mean of the hunger sensitivity dimension (2.56), the mean of the emotional eating dimension (2.5) and the mean of the uncontrolled eating dimension (2.36) were calculated respectively. In the correlation analysis applied between the sub-dimensions, positive significant relationships were found between the level of uncontrolled eating and emotional eating (r=,365; p0,05). It is understood that there is a negative relationship between consciously restricting eating and hunger sensitivity level (r=-,156; p0.05).