Suriyeli göçmen girişimcilerin sosyal sermaye ve girişimcilik eğilimlerinin yenilikçi davranışlara ve firma performansına etkisi: TRC1 bölgesinde bir araştırma
The effect of social capital and entrepreneurship tendency of Syrian immigrant entrepreneurs on their innovative behavior and firm performance: A research in the TRC1 region
- Tez No: 806950
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI MUSTAFA PAKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
On ikinci yılına giren ve halen devam eden Suriye krizi, ikinci dünya savaşından sonra yaşanan en büyük insanlık dramı olarak nitelendirilmektedir. Türkiye, Suriye krizinden etkilenen ülkelerin başında gelmektedir. Türkiye'ye göç eden Suriyelilerin bazıları günlük yaşamlarını sürdürmek amacıyla kendiişlerini kurmaya yönelmiş ve gün geçtikçe Türkiye'de Suriyeli göçmenler tarafından kurulan firmaların sayısı hızla artmıştır. Literatürde göçmen girişimcilerin başarısında ve hayatta kalmalarında girişimcilerin sahip olduğu sosyal sermaye, girişimcilik eğilimi, yenilikçi davranışlar ve iyi bir performans sergilemeleri son derece önemli etkenler olduğu belirtilmektedir. Dolayısıyla bu tez çalışması, Suriyeli göçmen girişimcilerin sosyal sermaye ve girişimcilik eğilimlerinin yenilikçi davranışları ve firma performansı üzerindeki etkisinin yanı sıra sosyal sermaye düzeylerinin girişimcilik eğilimleri ve yenilikçi davranışlarının firma performansı üzerindeki ekişini araştırmayı amaçlamıştır. Araştırma kapsamında Safran'ın (2020) Sosyal Sermaye Ölçeği, İşcan ve Kaygın'ın (2011) Girişimcilik Eğilimi Ölçeği, Scott ve Bruce'nin (1994) Yenilikçi Davranış Ölçeği, Wang ve Wang'ın (2012) Operasyonel Performans Ölçeği, Wang, Wang ve Liang'ın (2014) Finansal Performans Ölçeği ve girişimcilerin kişisel özellikleri ve firmalarının özellikleri sorulardan oluşan çevrimiçi anket formu kullanılarak, TRC1 bölgesinde faaliyet gösteren ve Gaziantep Ticaret Odası, Nizip Ticaret Odası, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası veya Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı 462 Suriyeli girişimciden veriler toplanmıştır. Anketten elde edilen verilerin değerlendirmesinde, SPSS 26 programı kullanılarak faktör analizi, betimsel istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda, Suriyeli girişimcilerin sosyal sermaye ve girişimcilik eğilimlerinin yenilikçi davranışları üzerinde ve sosyal sermaye düzeylerinin firmalarının performansı üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Suriyeli girişimcilerin girişimcilik eğilimlerinin ise firmalarının performansı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, araştırma sonucunda, Suriyeli girişimcilerin sosyal sermaye düzeylerinin girişimcilik eğilimleri üzerinde ve yenilikçi davranışlarının firmalarının performansı üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisinin olduğu da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Syrian crisis, which has entered its twelfth year and is still continuing, is described as the worst humanitarian tragedy after the Second World War. Turkey is one of the countries that was affected the most by the Syrian crisis. Some Syrians who immigrated to Turkey tended to establish their own businesses in order to continue their daily lives, and the number of companies established by Syrian immigrants in Turkey has increased rapidly day by day. In the literature, it is stated that the social capital, entrepreneurship tendency, innovative behaviors and good performance of the entrepreneurs are extremely important factors in the success and survival of immigrant entrepreneurs. Therefore, this dissertation research aimed to investigate the effect of social capital and entrepreneurship tendency of Syrian immigrant entrepreneurs on their innovative behavior and firm performance, in addition to the effect of their social capital levels on entrepreneurship tendencies and innovative behaviors on firm performance. Within the scope of this research, data were collected from 462 Syrian entrepreneurs operating in the TRC1 region and registered with the Gaziantep Chamber of Commerce, Nizip Chamber of Commerce, Kilis Chamber of Commerce and Industry or Adıyaman Chamber of Commerce and Industry via an online questionnaire form consisted of Safran's (2020) Social Capital Scale, İşcan and Kaygın's (2011) Entrepreneurship Tendency Scale, Scott and Bruce's (1994) Innovative Behavior Scale, Wang and Wang's (2012) Operational Performance Scale, Wang, Wang and Liang's (2014) Financial Performance Scale and questions about the personal characteristics of both the entrepreneurs and their firms. In evaluating the data obtained from the questionnaire, factor analysis, descriptive statistics, correlation and regression analyses were performed using the SPSS 26 program. As a result of the research, it has been concluded that Syrian entrepreneurs' social capital and entrepreneurship tendencies had a positive and significant effect on their innovative behavior and their social capital had a positive and significant effect on their firm performance. While it has been determined that the entrepreneurship tendencies of Syrian entrepreneurs do not have a significant effect on their firm performance. In addition, as a result of the research, it has been also concluded that the social capital of Syrian entrepreneurs had a positive and significant effect on their entrepreneurship tendencies and their innovative behavior had a positive and significant effect on their firm performance.