İşitme kayıplı öğrencilerin iletişim becerilerinin akademik ve sosyal becerilere yansımasına yönelik ebeveyn ve öğretmen görüşlerinin incelenmesi
An investigation of parents' and teachers' views on the reflection of communication skills of students with hearing loss on academic and social competence
  1. Tez No: 806957
  2. Yazar: SEYİT IŞIKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AKAY, DOÇ. DR. MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşitme Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İşitme kayıplı öğrencilerin dil ve iletişim becerilerinde, sosyal etkileşimlerinde ve akademik gelişimlerinde aileler ve öğretmenler önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle bu araştırmada kaynaştırma/bütünleştirme ortamlarındaki işitme kayıplı öğrencilerin okul ve okul dışı ortamlardaki iletişim becerilerinin sosyal ve akademik becerilere yansımasına yönelik ebeveyn ve öğretmen görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Olgubilim araştırması olarak desenlenen bu araştırmanın katılımcılarını Kars ilinde kaynaştırma/bütünleştirme ortamlarında eğitim gören işitme kayıplı 10 öğrencinin ebeveynleri ve öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşmeler, yansıtmalı araştırmacı günlüğü ve belgeler ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Kars ilinde kaynaştırma/bütünleştirme ortamında ilköğretime devam eden işitme kayıplı öğrencilerin ebeveynlerinin erken dönem tıbbi ve eğitime yönelik müdahaleler hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıkları ve müdahalelere yönelik yönlendirmeye ihtiyaçları olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin ise kaynaştırma/bütünleştirme ortamındaki eğitim uyarlamaları ve destek özel eğitim hizmetleri konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmadıkları yönünde görüş bildirdikleri görülmüştür. Her iki katılımcı grubu da kaynaştırma/bütünleştirme ortamında ilköğretime devam işitme kayıplı öğrencilerin erken dönem müdahalelerden yararlanamamaları sonucu dil ve iletişim becerilerinde sınırlılıklar olduğunu, bu durumun sosyal etkileşime ve akademik gelişime olumsuz yansımaları olduğunu belirtmiştir. Son olarak işitme kayıplı çocukların iletişim becerilerinin, sosyal ve akademik performanslarının gelişimine yönelik çeşitli önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Parents and teachers play an important role in the language and communication skills, social interactions and academic development of hearing-impaired students. For this reason, the aim of this study is to examine the views of parents and teachers on the reflection of the communication skills of students with hearing loss in inclusive environments in school and out of school environments. The pattern of the research is phenomenology. The participants of the research are the parents and teachers of 10 students with hearing loss in the inclusive environment in Kars. The data of the research were collected through semi-structured interviews, reflective researcher diary and documents. Content analysis was used in the analysis of the data. As a result of the research, it was determined that the parents of the students with hearing loss who continue their primary education in the inclusive environment in Kars province do not have enough information about early medical and educational interventions and they need guidance. Teachers reported that they do not have sufficient knowledge and experience in educational adaptations and support special education services in the inclusive environment. Both groups of participants stated that students with hearing loss in the inclusive environment could not benefit from early interventions. As a result of this, they stated that there are limitations in the language and communication skills of the students, and this situation has negative reflections on social interaction and academic development. Finally, they made various suggestions for the development of communication skills, social and academic performance of children with hearing loss.