Investigating metacognition in foreign language reading via a think aloud protocol
Sesli düşünme protokolü ile yabancı dil okumada üstbilişin incelenmesi
- Tez No: 905123
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Alanyazında üstbilişsel strateji geliştirme eğitimlerinin genellikle kısa sürelerde yapıldığı ve üstbilişsel yeterliğin ölçekler aracılığıyla belirlendiği görülmüştür. Ayrıca bu çalışmaların çoğu üniversite öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin mevcut sınıf ortamlarında kullandıkları stratejiler konusunda bilgi sınırlıdır ve ortaokul düzeyindeki öğrenciler ile az araştırma yapılmıştır. Bu nedenle, bu çalışma 8. sınıf öğrencilerinin yabancı dil (İngilizce) okuma sırasında ortaya çıkan bilişsel ve üstbilişsel okuma stratejilerini ve okuma performanslarını incelemektedir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ile yürütülmüştür. Öncelikle, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ortaokul programı ve ders kitapları (5, 6, 7, 8. sınıflar) üstbiliş teorisine uygun olarak doküman analizi ile değerlendirilmiştir. Daha sonra, bu eğitim kademesinde hedef alınan okuma stratejileri bağlamında okuma metni ve ilgili test soruları geliştirilmiştir. Ardından, 14 katılımcı ile sesli düşünme protokolü gerçekleştirilmiştir. Bu sürede, katılımcılar metni okumuş ve soruları cevaplamıştır. Katılımcıların strateji kullanımı, tematik analiz aracılığıyla tespit edilmiştir. Test puanlarını bir rehber olarak kullanarak, katılımcılar üç gruba ayrılmışlardır (yüksek, orta ve düşük puan alanlar) ve her grubun strateji kullanımı incelenmiştir. Ayrıca, katılımcıların üstbiliş süreleri ölçülmüştür ve üstbilişsel düşünmenin, katılımcıların performansı üzerindeki potansiyel etkisi incelenmiştir. Buna ek olarak, sınıf içi uygulamalar hakkında bilgi edinmek için sesli düşünme protokolü sonrasında yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların en çok kullandıkları okuma stratejileri çeviri yapma, yardım isteme ve bağlamdan tahmin etme olarak belirlenmiştir. Katılımcılar her ne kadar görev odaklı olsalar da, kendilerine dair bilgileri düşüktür. Yüksek puan alan katılımcılar az sayıda strateji kullanmışlardır ve yazılı materyali anlamak için ağırlıklı olarak artalan bilgilerinden faydalanmışlardır, orta ve düşük puan alan katılımcılar ise bir dizi strateji kullanarak bilişsel yük oluşturmuşlardır. Yüksek performansa sahip katılımcılar özel okulda eğitim görmektedir, düşük performanslı katılımcılar ise devlet okuluna gitmektedir. Katılımcılar arasında izleme, düzenleme ve değerlendirme en sık kullanılan üstbilişsel stratejilerdir. Sıklıkla kelime dağarcıklarına yoğunlaşmışlardır ve performanslarını değerlendirmişlerdir. Katılımcıların üstbiliş sürelerinin ölçülmesi, daha iyi performans gösteren katılımcıların daha uzun süre üstbilişsel düşünmeye dahil olduğunu ortaya koymuştur. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen bulgular, katılımcıların eğitim süreçlerinde karşılaştıkları sorunları belirlemiştir ve bunlar şöyledir: sınav odaklı eğitim, okuma pratiklerinin tamamen yokluğu, sınırlı kelime bilgisi, düşük özgüven ve öğrenci ilgisini çekmeyen materyaller. Bu çerçevede, bulgular İngilizce derslerine strateji eğitiminin dahil edilmesini, üstbilişsel farkındalığın teşvik edilmesini ve öz yeterliliğin artırılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Following a review of the literature, it has been determined that metacognitive strategy research has generally been conducted after short training sessions or through surveys. Most of these studies have been carried out with university students. The information about the strategies that students currently use in regular classroom settings are limited and little research has been performed involving middle school level students. Therefore, this study aims to examine cognitive and metacognitive reading strategies of the Turkish 8th grade students who learn English as a foreign language (EFL) and gain insights into their reading performance. The study was conducted using a case study within qualitative research methods. First, middle school curriculum and textbooks (grades 5, 6, 7, 8) appointed by the Ministry of National Education were evaluated through document analysis in accordance with the metacognition theory. Then, a reading text and test questions based on the strategies that surfaced from the evaluation were developed. By performing the think aloud protocols, 14 participants read the text and answered the questions. Participants' strategy use was identified through thematic analysis. Using test scores as a guide, they were split into three groups (high, medium, and low scorers), and each group's strategy use was examined. Additionally, metacognitive thinking was inspected for its potential impact on participants' performance by measuring their MC times. Furthermore, semi-structured interviews were conducted to understand classroom realities regarding metacognition and foreign language reading instruction. Reading strategies employed by the participants were translating, asking for help and guessing from the context. They were task-oriented; however, their use of personal knowledge was low. High scorers relied on a small number of strategies and primarily applied their background knowledge to understand the written material while medium and low scorers employed a range of strategies, generating a cognitive load. High-performing participants were educated in private schools while low-performing participants attended state schools. Among the participants, monitoring, regulation, and evaluation were the most frequently used metacognitive strategies. They recurrently concentrated on their vocabulary and assessed their performance. Measuring the participants' metacognitive engagement times revealed that better performers were involved in metacognitive thinking at longer durations. Findings obtained from semi-structured interviews shed light into the issues that the participants were facing in their educational journeys. They reported a number of obstacles such as exam-focused education, a complete absence of reading practices, a limited repertoire of vocabulary, low self-confidence, and uninspiring teaching materials. Within this framework, the findings recommend the incorporation of strategy instruction in English classrooms, promoting metacognitive awareness and raising self-efficacy.