Yeni heterosiklik bileşiklerin sentezi ve asetilkolin esteraz ve monoamin oksidaz inhibitör etkilerinin araştırılması
Synthesis of new heterocyclic compounds and investigation of the inhibitory effects of acetylcholine esterase and monoamine oxidase
- Tez No: 806986
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ASIM KAPLANCIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Alzheimer Hastalığı (AH) başta olmak üzere nörodejeneratif hastalıklar insan yaşamının kalitesini düşürmekle beraber yüksek mortaliteye sahip hastalıklardır. AH'nın patofizyolojisinin tam olarak açıklanamamış olması, AH tedavisinde henüz istenilen seviyede olunamaması gibi sebeplerle birlikte AH ve diğer nörodejeneratif hastalıkların tedavisindeki gelişmeler oldukça önemlidir. Bu yüksek lisans tezi kapsamında, Donepezil'den hareketle tasarlanmış, piperazin ve şalkon yapılarını içeren bir dizi yeni bileşik tasarlanmış, sentezlenmiş ve yapıları aydınlatılmıştır. Bileşiklerin yapıları aydınlatılırken IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve HRMS yöntemlerinden faydalanılmıştır. Elde edilen bileşiklerin kolin esteraz enzimleri ve monoamin oksidaz enzimleri üzerindeki aktiviteleri araştırılmıştır. Biyolojik aktivite testleri doğrultusunda bileşik 4g'nin asetilkolin esteraz enzimi ile etkileşimleri moleküler docking ve moleküler dinamik yöntemleri ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Neurodegenerative diseases, especially Alzheimer's Disease, reduce the quality of human life and are diseases with high mortality. Developments in the treatment of AD and other neurodegenerative diseases are very important due to reasons such as the pathophysiology of AD has not been fully explained and the treatment of AD has not yet been achieved at the desired level. Within the scope of this master's thesis, a series of new compounds designed from Donepezil, including piperazine and chalcone structures, were designed, synthesized and their structures elucidated. While elucidating the structures of the compounds, IR, 1H-NMR, 13C-NMR and HRMS methods were used. The activities of the obtained compounds on cholinesterase enzymes and monoamine oxidase enzymes were investigated. In accordance with the biological activity tests, the interactions of compound 4g with the acetylcholine esterase enzyme were explained by molecular docking and molecular dynamics methods.