1980'lerden günümüze video oyunları ambalajlarının grafik tasarım açısından incelenmesi
A graphic design examination of video games packaging from 1980's to the present
  1. Tez No: 806985
  2. Yazar: CİHANGİR BÜYÜKÖNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Grafik tasarım meslek alanı birçok sektörde kullanılmaktadır ama son yıllarda, özellikle video oyun üretimi alanında ihtiyaç duyulmaktadır. Oyun sektöründeki arz ile birlikte, ürünlerde iletişim aracı olarak grafik tasarım kullanımı artmıştır ve bu grafik tasarım için önemli bir uygulama ve disiplin alanına dönüşmüştür. Tasarlanan yeni oyun türleri, farklı grafik tasarım ürünlerinin geliştirilmesini sağlamıştır. Araştırma temelinde, 1980 ve 2020 yılları arasında her on yıl için video oyun örneklemleri seçilerek incelenmesi yapılmış ve yıllara göre oyun kültürünün dijitalleşmesiyle beraber ambalaj değişiminin önemi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The graphic design profession is used in many sectors, but in recent years, it is especially needed in the field of video game production. With the supply in the game industry, the use of graphic design as a communication tool in products has increased and this has turned into an important application and discipline area for graphic design. The new game genres designed have led to the development of different graphic design products. On the basis of the research, video game samples were selected and examined for each decade between 1980 and 2020, and the importance of packaging change with the digitalization of game culture by years was shown.