Servikovajinal sürüntü örneklerinden izole edilen mayaların proteinaz, lipaz, esteraz, deoksiribonükleaz, termonükleaz enzim aktiviteleri ve slime faktörlerinin araştırılması
The Research of proteinase, lipase, esterase, deoxyribonuclease, thermonuclease enzyme activities and the slime factors of the yeasts isolated from cervicovaginal smear samples
  1. Tez No: 126071
  2. Yazar: HALE ERAYKUTLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
SERVİKOVAJİNAL SÜRÜNTÜ ÖRNEKLERİNDEN İZOLE EDİLEN MAYALARIN PROTEİNAZ, LİPAZ, ESTERAZ, DEOKSİRİBONÜKLEAZ, TERMONÜKLEAZ ENZİM AKTİVİTELERİ VE SLİME FAKTÖRLERİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hale ERAYKUTLAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Son yıllarda C.albicans ve diğer Candida türlerine bağlı infeksiy onlardaki artış, bu türlerin virülans faktörlerinin önemini arttırmıştır. Vulvovajinit etkeni mayalar içerisinde infeksiyon nedeni olarak en sık Candida albicans'a rastlanmaktadır. C. glabrata, C. parapsilosis gibi türlere de sıklıkta rastlanmaktadır. Araştırmada 100 servi kovaji nal sürüntü örneğinden toplam 23 maya izole edilmiştir. Bu mayalardan 8'i Candida, 3'ü Torulopsis, 1'i Cryptococcus, 1'i Saccharomyces cinslerine ait türler olarak adlandırılmıştır. Elde edilen izolatlardan 5'i C. glabrata, 4'ü C. albicans, 3'ü C. parapsiiosis, 1'i C. tropicalis, 1'i C. colliculosa, 1'i C. stellatoidea, 1'i C. kefyr, 1'i C. krusei, 1'i C. terreus, 1'i T. stellata, 1'i S. delbrueckii' dir. Mayaların virülanslarının enzimlere bağlı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle araştırmada proteinaz, lîpaz, esteraz ve s/ime faktör çalışılmıştır. Ayrıca DNase ve TNase enzim aktiviteleri araştırılmıştır. Proteinaz enzimi vücuttaki koruyucu proteinleri parçalayarak infeksiyon meydana getirir. Çalışmamızda 23 maya izolatından 7'sinde (%30,4) proteolitik aktivite görülmüştür. Bu mayaların 3'ü C. glabrata, 1'i C. albicans, 2'si C. parapsiiosis, 1'i S. delbrueckii'dir. Lipaz enzimleri birçok canlıda hücre zarına bağlıdır. Bu enzimlerin aktivasyonu sonucu fosfolipitler yıkılarak,biyolojik membranların bütünlüğü bozulur. Çalışmamızda ele alınan 23 maya izolatının hepsinde lipolitik aktiviteye rastlanmıştır. Esteraz enzimi ester bağlarını hidroliz eder. Araştırmada esteraz enzim aktivitesi Tween Opasite Testi ile belirlenmiş olup, 3 C. albicans ve 3 C. parapsilosis izolatında pozitif sonuç vermiştir. DNase (Deoksiribonükleaz) enzimi hücre çekirdeğinde bulunan deoksiribonükleik asit' i (DNA) depolimerize eder. Termonükleaz (TNase) testinde ısı karşısında sentezlenen DNase enzimi varlığı ortaya konur. İzole edilen 23 mayanın 19'unda (%82,6) DNase enzim aktivitesi pozitif olarak gözlenmiştir. TNase enzim aktivitesi ise 11 maya izolatında (%47,8) pozitif olarak belirlenmiştir. Mayalarda Sfime faktör konak hücrelere tutunmayı, kolonizasyonu ve infeksiyon oluşumunu kolaylaştırır. Çalışmamızda 4 maya izolatının (%17,4) slime faktörü pozitif sonuç vermiştir. Bu mayaların 1'i C. krusei, 3'ü T. steiiata'dır. Bilim Kodu : 4010104 Anahtar Kelimeler : Candida türleri, prote'ınaz, lipaz, esteraz, DNase, TNase enzim aktiviteieri. Sayfa Adedi : 91 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Güven URAZ
Özet (Çeviri)
Ill THE RESEARCH OF PROTEINASE, LIPASE, ESTERASE, DEOKSYRIBONUCLEASE, THERMONUCLEASE ENZYME ACTIVITIES AND THE SLIME FACTORS OF THE YEASTS ISOLATED FROM CERVICOVAGINAL SMEAR SAMPLES (M.Sc.Thesis) Hale ERAYKUTLAR GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2002 ABSTRACT In recent years the Increase in the C. albicans and Candida species related infections have increased the imortance of virulans factors of these species. Among the vulvovaginit factors yeasts Candida albicans is the most commonly found microorganism. However species like C. glabrata and C. parapsilosis are also found frequently. In this study 23 yeasts were isolated from 100 cervicovaginal smear samples. These yeasts were identified as species belonging to the following types: 8 Candida, 3 Torulopsis, 1 Cryptococcus and 1 Saccharomyces respectively. The isolates that are obtained were 5 C. glabrata, 4 C.albicans, 3 C.parapsilosis, 1 C.tropicaiis, 1 C.colliculosa, 1 C.steiiatoidea, 1 C. kefyr, 1 C. terreus, 1 T.stellata and 1 S.delbrueckii respectively. It is determined that the yeasts are related to the enzymes that the virulances produce. Therefore in this research proteinase, lipase, esterase and slime factor are studied. Furthermore, DNase and TNase enzyme activities are investigated. The proteinase enzyme breaks up the protective proteins in the body and generates an infection. In our study proteolitic activity was observed in 7 (30,4%) out of 23 yeast isolates. 3 of these yeasts were C. -**ssssS£s vO ÎAHIAS*»IV glabrata, 1 C. albicans, 2 C. parapsilosis and 1 S. deibrueckii respectively. Lipaz enzymes are connected to the cell membrane in many living creatures. Due to the activation of these enzymes fosfolipids are broken down and the integrity of the biologic membrane is degenerated. Lipolitic activity was seen in all 23 yeast isolates used in this study. The esteraz enzyme hydrolizes the ester bonds. In the research the esteraz enzyme activity was determined with Tween-Opasite Test and it proved positive in 3 C.albicans and 3 C. parapsilosis isolates. The DNase (Deoksyribonuclease) enzyme depolimerizes the deoksyribonucleic acid (DNA) that is in the cell nucleus. Termonuclease (TNase) tests show the synthesized DNase enzyme presense against heat. The DNase enzyme activity was positive in 19 (82,6%) out of 23 yeasts that were isolated. TNase enzyme activity was positive in 11 isolates (47,8%). Slime factor facilitates the clinging on host cells and the colonization and therefore the generation of infection on yeasts. 4 yeast isolates (17,4%) were slime factor positive. These yeasts were 1 C. krusei and 3 T. stellata respectively. Science Code : 4010104 Key Words : Candida species, proteinase, lipase, esterase, DNase, TNase enzyme activities. Page Number : 91 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Güven URAZ