Yardım masası performansının geliştirilmesi: Bir bilgi işlem merkezi örneği
Improvement of helpdesk performance: A computer center case
- Tez No: 807020
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, yardım masalarının performansını uluslararası standartlar ve literatürdeki iyi uygulamalar çerçevesinde geliştirmek amacıyla bir bilgi işlem merkezi yardım masasının gerçekleşen performansı ile beklenen performansı arasındaki farkın tespit edilerek, performans problemlerinin kök nedenlerini belirlemek ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması için müdahale önerileri ortaya koyarak bir fizibilite analizi yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda belirlenen araştırma sorularına cevap oluşturabilmek için ilk olarak literatür araştırması yapılmış, incelenen çalışmalar aracılığıyla BT yardım masaları hakkında genel bir görünüm elde edilmiş ve yardım masası performansını geliştirmeye yönelik araştırma soruları oluşturulmuştur. Bu soruların cevaplarına ulaşabilmek için örnek bilgi işlem merkezi yardım masası performansını geliştirmeye yönelik Van Tiem, Moseley ve Dessinger (2012) tarafından geliştirilen İnsan Performans Teknolojisi (İPT) modeli rehberliğinde bir vaka çalışması yapılmıştır. Bu modelle belirlenen performans boşluklarının giderilmesine yönelik üretilen müdahale önerileri ve fizibilite raporu ilgili kuruma iletilmiştir. Gelecek çalışmalar için kuruma iletilen müdahalelerin uygulanması ve değerlendirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to improve the performance of the helpdesks within the framework of international standards and good practices in the literature by determining the difference between the actual performance and the expected performance of a computer center helpdesk, determining the root causes of performance problems, proposing interventions to eliminate these reasons and conducting a feasibility analysis. In order to answer the research questions determined for this purpose, firstly, literature review was conducted. Through the studies reviewed, an overview of IT helpdesks was obtained and research questions were created to improve helpdesk performance. In order to reach the answers to these questions and to improve the performance of the exemplary computer center helpdesk, a case study was applied within the guidance of the Human Performance Technology (HPT) model developed by Van Tiem, Moseley, and Dessinger (2012). The intervention suggestions and feasibility results produced by this model for the elimination of the determined performance gaps were conveyed to the institution. It is recommended to implement and evaluate the interventions conveyed to the institution for future studies.