Web 2.0 uygulamalarına dayalı gazlar ve çözeltiler ünitesi öğretiminin 11. sınıf öğrencilerinin akademik başarısı ile kimya dersi tutumuna etkisi
The effect of teaching gases and solutions units based on web 2.0 applications on 11th grade students' academic achievement and chemistry course attitude
- Tez No: 807050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM YALIN UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, Kimya Dersi 11. Sınıf“Gazlar ve Çözeltiler”ünitelerinin, Web 2.0 araçları ile işlenmesi sonucunda, öğrencilerin akademik başarılarına ve Kimya Dersine ilişkin tutumlarına etkisinin olup olmadığını anlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, deney ve kontrol grupları seçkisiz atamayla belirlenmiş olduğu için gerçek deneysel desenlerden ön-test son-test kontrol gruplu seçkisiz desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Aydın/Kuşadası İlçesi'nde araştırmacının görevini sürdürmekte olduğu bir devlet okulunun, 11. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın deney ve kontrol grupları seçkisiz atama yolu ile belirlenen iki ayrı şubede öğrenimlerini sürdürmekte olan 20'şer kişilik 11. Sınıflardan oluşmaktadır. Deneysel süreçte, Gazlar ünitesinin tamamı ve Çözeltiler ünitesinin Koligatif Özelliklere kadar olan konular, deney grubunda sözü edilen Web 2.0 araçları ile işlenmiştir. Kontrol grubunda ise aynı ünite ve konular, düz anlatım yöntemi ve soru-cevap gibi öğretim teknikleriyle işlenmiştir. Deneysel sürecin Web 2.0 uygulamaları, 2022-2023 eğitim öğretim yılı birinci döneminde, sekiz (8) hafta ve 32 ders saatinde gerçekleştirilmiştir. Web 2.0 araçlarından olan Dijidemi, Quizizz, Phet Colorado ve Edpuzzle, deney grubunda hem öğretmen hem de öğrenciler tarafından ders öncesi ödevlendirmelerde hem de derslerin işleniş aşamasında, öğretim tekniği olarak kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, iki ayrı ölçme aracı ile elde edilmiştir. Geban ve arkadaşları (1994) tarafından geliştirilen“Kimya Dersi Tutum Ölçeği”ön ve son-test olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda, araştırmacı tarafından geliştirilen ve güçlük indeksi orta düzeyde olan“Kimya Dersi Gazlar ve Çözeltiler Ünitesi Başarı Testi”de yine ön ve son-test olarak kullanılmıştır. Testlerden elde edilen verilerin analizinde, ilişkili örneklem t- testi, tekrarlı ölçümler Anova testi ile Post-Hoc testleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, deney ve kontrol gruplarının Kimya Dersi 'ne yönelik tutumlarında ön ve son testlere göre anlamlı bir değişim olmadığı görülmüştür. Aynı zamanda, tekrarlı ölçümler Anova testi sonuçlarına göre; deney ve kontrol gruplarının, Kimya Dersi Gazlar ve Çözeltiler Ünitesi ön-test ve son-test Akademik Başarı puanlarında, kontrol grubu lehine anlamlı bir farkın olduğu anlaşılmıştır. Böylece“Gazlar ve Çözeltiler”üniteleri için Web 2.0 araçlarından olan; Dijidemi, Quizizz, Phet Colorado ve Edpuzzle araçlarının, 11. Sınıf öğrencilerinin Kimya dersine ilişkin tutum ve akademik başarılarında etkili olmadığı anlaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar, araştırmanın sonuç ve tartışma bölümünde ele alınmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kimya Öğretimi, Kimya Dersine İlişkin Akademik Başarı, Çözeltiler, Gazlar, Web 2.0 Araçları, Kimya Dersine İlişkin Tutum.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to understand whether there is an effect on students' academic achievement and attitudes towards Chemistry Course as a result of teaching 11th Grade Chemistry Course“Gases and Solutions”units with Web 2.0 tools. In the study, since the groups were determined by random assignment, a randomized design with pre-test post-test control group was used among the true experimental designs. The sample of the study consisted of 11th grade students of a public school in Aydın/Kuşadası District where the researcher was working. The experimental and control groups of the study consisted of both 20 11th graders from two different classes, each of whom were randomly assigned. In the experimental process, the entire Gases unit and the topics up to the Colligative Properties of the Solutions unit were taught with the aforementioned Web 2.0 tools in the experimental group. In the control group, the same unit and topics were taught with teaching techniques such as lecture method and question-answer technique. The Web 2.0 applications of the experimental process were carried out in eight (8) weeks and 32 class hours in the first semester of the 2022-2023 academic year. Dijidemi, Quizizz, Phet Colorado and Edpuzzle, which are Web 2.0 tools, were used as teaching techniques by both the teacher and the students in the experimental group, both in pre-lesson assignments and during the teaching phase of the lessons. The data of the study were obtained with two separate measurement tools.“Chemistry Course Attitude Scale”developed by Geban et al. (1994) was used as pre and post-test. At the same time, the“Chemistry Lesson Gases and Solutions Unit Achievement Test”, which was developed by the researcher and whose difficulty index was at medium level, was also used as pre and post-test. In the analysis of the data obtained from the tests, paired sample t-test, repeated measures Anova test and Post-Hoc tests were used. As a result of the study, it was seen that there was no significant change in the attitudes of the experimental and control groups towards Chemistry Lesson according to the pre- and post-tests. At the same time, according to the results of repeated measures Anova test, it was understood that there was a significant difference in favor of the control group in the pre-test and post-test Academic Achievement scores of the experimental and control groups in the Gases and Solutions Unit of Chemistry Course. Thus, it was understood that Dijidemi, Quizizz, Phet Colorado and Edpuzzle tools, which are Web 2.0 tools for“Gases and Solutions”units, were not effective in the attitudes and academic achievement of 11th grade students towards Chemistry course. The results obtained are discussed in the conclusion and discussion section of the study. KEY WORD: Academic Achievement in Chemistry Course, Attitude towards Chemistry Course, Chemistry Teaching, Web 2.0 Tools, Gases, Solutions.