Web ortamlı bir öğretim tasarımının seçilmiş bir öğrenme alanında eklektik yaklaşımla modellenmesi
Modeling a web-based instructional design in a selected learning area with an eclectic approach
- Tez No: 674483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KARAAĞAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yaşanan değişimler doğrultusunda varılan bilgi ve iletişim çağı, eğitim süreçlerini etkileyen web teknolojilerine ve uygulamalarına olan ilgiyi arttırmıştır. Literatür incelendiğinde web ortamlı öğretim tasarımına yönelik çalışmalarda konunun daha çok kuramsal boyutunun ve özelliklerinin ele alındığı gözlenmektedir. Web uygulamalarından öğrenme ortamlarında yararlanılırken hedef, içerik, eğitim durumları ve değerlendirme öğeleri ile uyumlu olacak şekilde öğrenme sürecinin tasarlanması gerekmektedir. Bu nedenle, bu araştırmanın amacı web ortamlı öğretim durumu tasarımının seçilmiş bir öğrenme alanında eklektik yaklaşımla modellenmesini ortaya koymaktır. Araştırma, betimsel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Modellenen öğretim tasarımının uygulanması için özel bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Bu çalışma grubu Sinop ilinde bulunan Erfelek Şehit Özkan Çelikkaya Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde 11. sınıfta öğrenim görmekte olan 18 öğrenciden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında çalışma grubuna uygulanmak üzere geliştirilen“Ölçme Aracı”ve modelin uygulama sürecinden elde edilen veriler kullanılmıştır. Ölçme aracının oluşturulmasında uzman görüşleri alınarak yazılan maddelerin ön deneme uygulaması sonucu güçlük ve ayırt edicilik indeksleri hesaplanmış ve istatistikleri en uygun olan maddeler kapsam geçerliliği göz önünde bulundurularak seçilmiştir. Verilerin analizinde ölçme aracından elde edilen aritmetik ortalama, standart hata istatistik değerleri hesaplanmış ve tekrarlı ölçümlerin arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için ilişkili örneklem t-testi gerçekleştirilmiştir. Ulaşılan nicel veriler, uygulama sürecinden elde edilen veriler ve alanyazın araştırmaları ile ilişkilendirilerek öne çıkan özelliklerine göre sunulmuştur. Araştırmanın literatüre dayalı bulgularına göre Web'in evrilmesi ile öğrenci ve öğretmen rollerinin, öğrenme ortamlarının, hedef davranışların ve iletişim yollarının farklılaştığı, dönemsel olarak Web 2.0 teknolojilerine yönelik çalışmaların sayıca fazla olduğu, ancak bu teknolojilerin planlı ve programlı bir şekilde kullanıldığı öğretim tasarımı çalışmalarının istenen hedeflerden uzak olduğu gözlenmektedir. Ölçme araçlarına dayalı sonuçlar ise öğrencilerin ön test ve son test puanları arasında son test puanları lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu, eklektik yaklaşımla modellenen öğretim tasarımının uygulanmasıyla başarı, beceri ve tutum açısından öğrencilerde olumlu değişimler gözlendiğini ortaya koymaktadır. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda web teknolojilerine yönelik uyarlanabilir teknolojileri, dijital içerikleri ve bulut teknolojilerini konu alan çalışmaların arttırılması; öğretim tasarımının modellenmesinde temel ögelerin dikkate alınması, farklı disiplin alanlarında, geniş çaplı çalışma gruplarıyla araştırmalar yapılması ve tasarımın daha geniş bir zamana yayılarak pilot uygulamalarla izlenip değerlendirilmesi önerileri sunulmaktadır. Sonuç olarak, bu araştırmanın eğitim ortamlarındaki gelişimin incelenmesi, ihtiyaçların belirlenebilmesi ve sorunlara çözüm getirilebilmesi için yapılacak yeni çalışmalara ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The information and communication age, reached in line with the changes experienced, has increased the interest in web technologies and applications that affect the education processes. When the literature is reviewed, it is observed that the theoretical dimension and features of the subject are mostly discussed in previous studies on web-based instructional design. While using web applications in learning environments, the learning process should be designed in accordance with the objectives, content, educational status and assessment items. Therefore, the aim of this research is to reveal the modeling of web-based teaching design in a selected learning area in an eclectic approach. The research was carried out within the descriptive survey model. A special study group was formed for the implementation of the modeled instructional design. This study group consists of 18 11th grade students studying at Erfelek Şehit Özkan Çelikkaya Multi-Program Anatolian High School in Sinop. In the collection of the data, the“Evaluation Instrument”, developed to be applied to the study group, and the data, obtained from the practice process of the model, were used. In the formation process of the evaluation instrument, difficulty and distinctiveness indexes of the items written through expert opinions were calculated as a result of the pre-test, and the items with the most appropriate statistics were selected considering the content validity. In the analysis of the data, the arithmetic mean and standard error statistical values obtained from the evaluation instrument were calculated and the related sample t-test was performed to determine whether there was a statistically significant difference between repeated measurements. The quantitative data is presented in accordance with their prominent features by associating them with the data obtained from the practice process and literature review. According to the literature-based findings of the research, It is observed that, the roles of students and teachers, learning environments, target behaviors and ways of communication differ with the evolution of the Web and there have been many periodic studies on Web 2.0 technologies, but instructional design studies in which these technologies are used in a planned and programmed way are beyond the desired goals. The results based on the measurement tools, on the other hand, reveal that there is a statistically significant difference in favor of the post-test scores between the pre-test and post-test scores, and positive changes were observed in students in terms of success, skills and attitudes with the application of the instructional design modeled with the eclectic approach. With the results of the research, It is suggested that studies on adaptive technologies, digital content and cloud technologies for web technologies should be increased, the basic features in modeling instructional design should be considered, researches in different disciplines with large-scale study groups should be conducted, and the design should be monitored and evaluated with pilot applications over a wider period of time. As a result, it is expected that this research will shed light on the new studies to be done in order to examine the development in educational environments, identify the needs and find solutions to the problems.