5. sınıf sosyal bilgiler dersi üretim, dağıtım ve tüketim öğrenme alanının öğretiminde okul dışı öğrenme ortamlarının kullanılmasının öğrenci başarısına etkisi
The effect of using out of school learning environments in the teaching field of production, distribution and consumption of the 5th grade social studies course on student success
- Tez No: 807054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL ADNAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, İlkokul 5.Sınıf Sosyal Bilgiler dersi üretim, dağıtım ve tüketim öğrenme alanının öğretiminde okul dışı öğrenme ortamlarının kullanılmasının öğrencilerin akademik başarılarına etkisini belirlemektir. Bu araştırmada, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen uygulanmıştır. Araştırmanın verisi, 'Üretim, Dağıtım ve Tüketim' öğrenme alanı başarı testi, ön test ve son test olarak uygulanmış ve toplanmıştır. Araştırmanın deneysel çalışması, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı bahar yarıyılında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın çalışma grubunu bir devlet okulunda 5.sınıfta öğrenim görmekte olan 32 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada kontrol grubunda anlatım ve soru-cevap yöntemleri kullanılmış, deney grubunda ise okul dışı öğrenme ortamları kullanılmıştır. Araştırmada deney grubunda, okul dışı alan gezisinde Afyonkarahisar ili Dazkırı ilçesinde belirlenen üç tane fabrikaya gidilerek makinalar ve ürünler gözlemlenmiştir. Kontrol grubunda ise mevcut öğretim programına uygun olarak sınıf ortamında öğretim yapılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının başarı ön test puanları kontrol altına alındığında son test ortalama puanlarındaki farklılığın tespiti için ANCOVA analizi yapılmıştır. ANCOVA analizinin mantığı bağımlı değişkenden, ortak değişkenden kaynaklı değişmeleri çekip çıkarmak ve sonra da bağımlı değişkendeki değişmenin bağımsız değişkenden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamaktır (Punch, 2005). Analiz sonuçlarına göre öğrencilerin bulundukları gruba göre ön test puanları kontrol edilerek hesaplanan düzeltilmiş başarı testi ortalama puanları arasında anlamlı bir farklılığın olduğu bulunmuş ve okul dışı öğrenme ortamlarının kullanıldığı deney grubu öğrencilerinin akademik başarılarının, düz anlatım yönteminin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinden daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of the use of out-of-school learning environments in the teaching of the production, distribution and consumption learning area of the Primary School 5th Grade Social Studies course on the academic achievement of the students. In this study, quasi-experimental design with pretest-posttest control group was applied. The data of the research were applied and collected as the 'Production, Distribution and Consumption' learning domain achievement test, pre-test and post-test. The experimental study of the research was carried out in the spring semester of the 2021-2022 academic year. The study group of this study consisted of 32 students studying in the 5th grade in a public school. In the study, machines and products were observed in the experimental group by going to three factories determined in Dazkırı district of Afyonkarahisar during the field trip out of school. In the control group, teaching was carried out in the classroom environment in accordance with the current curriculum. When the achievement pretest scores of the experimental and control groups were controlled, ANCOVA analysis was performed to determine the difference in the posttest average scores. According to the results of the analysis, it was found that there was a significant difference between the corrected achievement test average scores calculated by controlling the pre-test scores of the students according to the group they were in, and it was determined that the academic achievement of the students in the experimental group, in which out-of-school learning environments were used, was higher than the students in the control group, in which the direct instruction method was applied.