Ortaokul öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi özgüvenlerinin yordayıcılarının belirlenmesi
Predictive factors of technological pedagogical content knowledge confidence of secondary school teachers
- Tez No: 807053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ÇENGEL SCHOVILLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) konu alanının içerdiği kavramları teknoloji ile entegre biçimde pedagojik ilkelere uygun olarak sunmayı, öğrencilerin karşılaştığı sorunların üstesinden gelebilmesi ve yeni bilgiler inşa etmeleri için teknolojiden nasıl yararlanması gerektiğini bilmeyi içeren, konu alanı, pedagoji ve teknolojinin kesişimden oluşan bir modeldir. Duyuşsal özelliklerin, bilgi ve beceri gelişimindeki önkoşul olma özelliği düşünüldüğünde, öğretmenlerin TPAB'a ilişkin özgüvenlerinin ortaya konulması önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, öğretmenlerin TPAB'a ilişkin özgüvenlerinin yordayıcıları araştırılmıştır. Bu bağlamda, bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelik tutum, öğretmenlik mesleğine yönelik tutum ve demografik değişkenlerin TPAB'a ilişkin özgüvenlerini yordayıp yordamadığı ölçülmüştür. Bu doğrultuda ilişkisel tarama modeli ile yapılan bu araştırmada Aydın İl'inde yer alan toplam 432 ortaokul öğretmenine ölçekler uygulanmıştır Öğretmenlerin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi özgüven seviyelerinin belirlenmesi için Graham, Burgoyne, Cantrell, Smith ve Harris (2009) tarafından geliştirilmiş olan ve Timur ve Taşar (2011) tarafından Türkçe'ye uyarlanmış olan Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Özgüven Ölçeği kullanılmıştır. Bilgi ve İletişim Teknolojilerine yönelik tutumu belirlemek için ise Günbatar (2014) tarafından geliştirilen BİT ölçeği kullanılmıştır. Öğretmenlik mesleğine yönelik tutumu belirlemek için ise Demirel ve Ünişen (2018) tarafından geliştirilen öğretmenlik mesleğine yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırmada sonucunda toplanan verilerin SPSS programında veri analizi yapılmıştır. Basit doğrusal regresyon analizi ile aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) is a model consisting of the intersection of content area, pedagogy and technology. This model inquires skills like presenting the concepts of the content area using and integrating technology aligned with pedagogical principles, facilitate students' learning process and help them to engage with the content by using technology. Hence affective characteristics are the prerequisites for the development of knowledge and skills, teachers' TPACK self-confidence is an important variable in educational settings.. In this study, the predictors of teachers' TPACK self-confidence were investigated. The problem question of this research is how well the combination of attitudes towards information and communication technologies, attitudes towards teaching profession and some demographic variables (age, gender) predict their TPACK self-confidence. This is a descriptive study, and the sample is 432 secondary school teachers in the province of Aydın. Technological Pedagogical Content Knowledge self-confidence scale (Graham, Burgoyne, Cantrell, Smith, and Harris, 2009) which is adapted to Turkish culture by Timur and Taşar (2011) is used. Information and Communication Technologies (ICT) scale developed by Günbatar (2014), and the attitude scale towards the teaching profession developed by Demirel and Ünişen (2018) were used as data collection tools. Data analysis of the data collected as a result of this research was carried out in the SPSS program. The following findings were obtained by simple linear regression analysis.