Türkiye'de bankacılık sektöründe yapay zeka teknolojisi
Artificial intelligence technology in the banking sector in Turkey
  1. Tez No: 807068
  2. Yazar: MERYEM ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMETULLAH YASEMİN BOZDAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Bilim ve Teknoloji, Banking, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tasarruf sahipleri ile kaynak gereksinimi olanlar arasında transfer işlemlerini sağlayan finansal sistemler içerisinde bankacılık sektörü ilk sırada yer almaktadır. Teknoloji çağı ile birlikte bankacılık sektörü de diğer tüm alanlarda yaşanan değişimin etkisi altında kalmıştır. Yapay zekâ teknolojisi, bütün sektörleri etkilediği gibi bankacılık sektörünü de ciddi anlamda etkilemiş ve bankacılık hizmetlerini farklı bir boyuta taşımıştır. Artan rekabet ortamında müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmayı hedefleyen bankalar, çeşitli yapay zekâ uygulamaları kullanarak müşterinin en avantajlı ve en hızlı şekilde bankacılık hizmetini alabilmesini sağlayacak çözümler üretme yoluna gitmişlerdir. Yapay zekâ teknolojisinin kullanımı bankacılık sektöründe; işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilmesi, her zaman ulaşılabilir olması, sunduğu güvenlik uygulamaları ve maliyetleri azaltması yönleriyle kullanıcılara çok fazla avantaj sağlamaktadır.“Türkiye'de Bankacılık Sektöründe Yapay Zekâ Teknolojisi”başlıklı bu çalışma temelinde nitel araştırma yöntemi kullanılarak yazılmış olup, bankacılık sektöründe önemli bir yeri olan yapay zekâ teknolojisinin Türkiye'deki mevcut durumunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada, birinci bölümde ilk olarak literatür taramasına yer verilmiştir, daha sonra yapay zekâ kavramı tanımlanmış, ikinci bölümde bankacılık kavramı ve Türkiye'deki durumu ele alınmıştır. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise, bankacılık sektörünün yapay zekâ uygulamaları ile olan ilişkisi irdelenmiş, Türkiye'de bankacılık sektöründe hâlihazırda kullanılan yapay zekâ tabanlı uygulamalara örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde ayrıca Covid-19 Pandemi Döneminde (salgın) bankacılık sektöründeki yeni trendlere yer verilmiştir. Yapay zekâ teknolojisinin bankacılık sektöründe etkin kullanımının, kullanıcılar açısından büyük kolaylık sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bankaların, özellikle son dönemde yaşanan Covid-19 pandemi (salgın) sürecinden en az oranda etkilenmek ve müşterilerine en iyi hizmeti sunabilmek için, dijital bankacılık faaliyetlerinden ve yapay zekâ tabanlı uygulamalardan yoğun bir şekilde yararlandığı gözlenmiştir. Covid-19 salgınının ekonomik etkileri ile beraber bankacılık sektöründe de işleyişte değişikliklerin yapılması gerekli olmuştur. Başta uzaktan çalışma, finansal olanaklara erişim, müşteri ve teknolojik gelişmeler odaklı farklılaşmalar göze çarpmakla birlikte salgın ile yapay zekâ çalışmaları da bankaların gündeminde yerini almaktadır.
Özet (Çeviri)
The banking sector ranks first among the financial systems that provide transfer transactions between savers and those in need of resources. Along with the age of technology, the banking sector has also been under the influence of the changes in all other areas. Artificial intelligence technology has seriously affected the banking sector, as it has affected all sectors, and has carried banking services to a different dimension. Aiming to maximize customer satisfaction in an increasingly competitive environment, banks have sought to create solutions that will enable customers to receive banking services in the most advantageous and fastest way by using various artificial intelligence applications. The use of artificial intelligence technology in the banking sector; It provides many advantages to users in terms of performing transactions faster, being accessible at all times, providing security applications and reducing costs. This study, titled“Artificial Intelligence Technology in the Banking Sector in Turkey”, was written on the basis of qualitative research method and aims to reveal the current situation of artificial intelligence technology, which has an important place in the banking sector, in Turkey. In the first part of the study, literature review is given first, then the concept of artificial intelligence is defined, and in the second part, the concept of banking and its situation in Turkey are discussed. In the third chapter, which is the last chapter, the relationship between the banking sector and artificial intelligence applications has been examined and examples of artificial intelligence-based applications currently used in the banking sector in Turkey are given. The third part also includes new trends in the banking sector during the Covid-19 Pandemic Period (epidemic). It has been concluded that the effective use of artificial intelligence technology in the banking sector provides great convenience for users. It has been observed that banks make extensive use of digital banking activities and artificial intelligence-based applications in order to be least affected by the recent Covid-19 pandemic (epidemic) process and to provide the best service to their customers. Along with the economic effects of the Covid-19 epidemic, it was necessary to make changes in the functioning of the banking sector. Although there are differences in the focus of remote working, access to financial opportunities, customer and technological developments, artificial intelligence studies are also on the agenda of banks.