Bazı bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin sorbitoldehidrojenaz aktivitesi üzerine etkileri
The effects of some plant extracts and chemical substances on sorbitol dehydrogenase activity
- Tez No: 807069
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ, DR. EDA DAĞSUYU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sorbitol dehidrojenaz (SDH, E.C.1.1.1.14), dehidrojenaz/redüktaz protein ailesinin üyesi olup çinko atomu içeren bir metaloenzimdir. SDH, kan glukozunu yükseldiğinde aktivite gösteren başta göz hastalıkları olmak üzere çeşitli organlarda komplikasyonların oluşmasına sebep olan sorbitol (poliol) yolunun iki enziminden biridir. SDH üzerine gerçekleştirilen araştırmalar, insidansı ve mortalitesi yüksek olan diyabetin yan etkilerinin azaltılması/giderilmesinde kullanılacak ilaçların geliştirilmesi açısından önem arz etmektedir. Çalışmamızda, kullandığımız bitki ekstreleri içinde SDH enzimini en yüksek oranda kırmızı biberin inhibe ettiği bulundu. Kimyasal madde olarak asitlerden klorojenik asit, metal tuzlarından mangan (II) sülfat, vitaminlerden B2 vitamini, SDH enzimini yüksek oranda inhibe ettiği saptandı. Yüksek oranda SDH inhibisyonu gösteren bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin diyabet sonucu gelişen komplikasyonları engelleyebileceği ve diyabet hastalığının yan etkilerinin giderilmesinde kullanılabileceği öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Sorbitol dehydrogenase (SDH, E.C.1.1.1.14) is a zinc atom-containing metalloenzyme, a member of the dehydrogenase/reductase protein family. SDH is one of the two enzymes of the sorbitol (polyol) pathway, which is active when blood glucose rises and causes complications in various organs, especially eye diseases. Researches on SDH are important in terms of developing drugs to be used to reduce/eliminate the side effects of diabetes, which has a high incidence and mortality. In this study, it was found that red pepper inhibited the SDH enzyme at the highest rate among the plant extracts tested. As a chemical substance, it was determined that chlorogenic acid among acids, manganese (II) sulfate among metal salts, and vitamin B2 among vitamins were highly inhibited SDH enzyme. It can be suggested that plant extracts and chemical substances with high SDH inhibition activity can prevent the complications that develop as a result of diabetes and can be used to eliminate the side effects of diabetes.