Evaluation of identity, meaning-making, and visitor satisfaction in industrial heritage areas renovated as museums: The case of müze Gazhane
Müze olarak yenilenen endüstriyel miras alanlarında kimlik, anlam yaratma ve ziyaretçi memnuniyetinin değerlendirilmesi: Müze Gazhane örneği
- Tez No: 807107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, İç Mimari ve Dekorasyon, Museology, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İstanbul şehir merkezindeki kültürel miras alanlarının restorasyonu son zamanlarda artan bir önem ve popülerlik kazanmıştır. Bu çalışma, tarihi binalardan yeniden işlevlendirilmiş müzeler bağlamında kimlik, anlam oluşturma ve ziyaretçi memnuniyetinin değerlendirilmesine odaklanmaktadır. Araştırmaya dair alan çalışması ender bulunan bir sanayi mirası alanı olarak 2021 yılında müze ve kültür kompleksine dönüştürülmüş olan Müze Gazhane'de gerçekleştirilmiştir. Çalışma, müzenin ve ziyaretçilerin kimliklerinin, ziyaretlerinden elde ettikleri anlam ve memnuniyet düzeyleri üzerindeki etkisini, nicel ve nitel veri toplama yöntemlerini içeren iki aşamalı bir yaklaşımla incelemektedir. Bu bağlamda 65 ziyaretçiye anket uygulanmış ve ardından 12 katılımcıyla yarı yapılandırılmış yüzyüze mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Çalışma, ziyaretçilerin karakterleri, motivasyonları ve aşinalıklarının, anlam yaratma ve memnuniyet düzeylerini belirlemede rol oynadığını ortaya koymaktadır. Özellikle kimlikle ilişkili özel ihtiyaç ve motivasyonla gelen ziyaretçiler, daha yüksek memnuniyet ve anlam oluşturma düzeylerine sahiptir. Ayrıca müzede gönüllü olarak görev yapan ziyaretçilerin, mekansal duygularında ve mahalleye aidiyet duygularında artış olduğu gözlemlenmiştir. Müze Gazhane'nin restore edilerek bir kültür kompleksi halinde hizmete açılması, ziyaretçilerin günlük yaşamlarında da olumlu değişikliklere neden olmuş ve genel yaşam kalitelerini artırmıştır. Sonuç olarak Müze Gazhane, ziyaretçilerin günlük yaşamlarında önemli bir yer olarak hizmet vermekte, farklı motivasyonları açığa çıkarmakta ve aidiyet duygusuna katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmanın bulguları, miras alanlarının müzelere dönüştürülmesinin, sakinlerin mahalleleriyle ve toplumlarıyla olan ilişkilerini güçlendirmek için gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The restoration of cultural heritage areas in İstanbul's city center has gained increasing importance and popularity in recent times. This study focuses on the evaluation of identity, meaning-making, and visitors' satisfaction in the context of repurposed museums from heritage buildings. Specifically, the case study is conducted in Müze Gazhane, a unique industrial heritage site that has been transformed into a cultural complex and museum in 2021. The study examines the influence of museums' identity and visitors' identity on the meaning they derive from their visit, and their satisfaction levels with a two-tiered approach involving quantitative and qualitative data collection methods. A survey was conducted with 65 visitors, followed by semi-structured interviews with 12 participants. The study reveals that visitors' characteristics, motivations, and familiarity play a role in determining their meaning-making and satisfaction levels. Visitors with specific identity-related needs and motivations have higher levels of satisfaction and meaning-making. Furthermore, visitors who volunteer at the museum experience an increased sense of place and belonging to their neighborhood. The renovation of Müze Gazhane has also resulted in positive changes in visitors' daily lives and increased their overall quality of life. In conclusion, Müze Gazhane serves as an important place in the daily lives of visitors, attracting diverse motivations and contributing to their sense of belonging. The findings emphasize the need for utilizing and transforming heritage areas into museums to strengthen the relationship of citizens with their neighborhood and society.