Öz anlayış programının sağlık çalışanlarında öz anlayış ve çalışma yaşam kalitesine etkisi
The effect of self-compassion program on self compassion and professional quality of life healthcare professionals
- Tez No: 807108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİÜŞÜK BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı; sağlık çalışanlarının öz anlayış ve çalışma yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen bir psiko-eğitim programının sağlık çalışanları üzerinde etkililiğinin sınanmasıdır. Araştırmanın bağımsız değişkenini öz anlayış programı, bağımlı değişkenini ise; araştırmaya katılanların“Öz Anlayış Ölçeği 'ne ve Çalışanlar için Yaşam Kalitesi Ölçeği 'ne verdikleri cevaplardan elde edilen öz anlayış ve çalışma yaşam kalitesi puanları oluşturmaktadır. Araştırmada ön-test son- test deney, kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırma 2021-2022 yılları arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde görevini yapan 14'ü kadın 8'i erkek sağlık çalışanlarının katılımıyla gerçekleşmiştir. Deney ve kontrol grupları kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma sürecinde deney grubuna 7 oturumluk ”Öz Anlayış Programı" uygulanmış, kontrol grubuna ise herhangi bir eğitim verilmemiştir. Araştırma sorularının test edilmesi için betimsel istatistikler ve grup içinde, gruplar arasında ön-test, son-test ölçümler arasında farkın anlamlılığını belirlemek için Wilcoxon Sıralı İşaretler Testi ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Deney grubunun öz anlayış ve çalışma yaşam kalitesi puanlarında deneysel işlem sonrasında anlamlı bir artış olmuştur. Deneysel işlem sonrasında deney grubunun öz anlayış puan ortalamaları, kontrol grubunun puan ortalamalarından anlamlı olarak yüksektir, çalışma yaşam kalitesinin alt boyutlarından mesleki alanda şefkat tatmini ve şefkat yorgunluğu puan ortalamaları anlamlı bir farklılık göstermezken tükenmişlik alt boyutunun deney grubu lehine anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; is to test the effectiveness of a psycho-education program aimed at increasing the self-compassion and professional quality of life on health workers. The independent variable of the research is the self-compassion program, and the dependent variable is; The self compassion and professional life of quality scores obtained from the answers of the participants to the“Self-Compassion Scale”and the“Professional Quality of Life Scale”constitute. In the research, pre-test post-test experiment and quasi-experimental model with control group were used. The research was carried out with the participation of 14 female and 8 male health workers who worked at Ankara Bilkent City Hospital between 2021-2022. Experimental and control groups were determined by easily accessible sampling method. During the research process, a 7-session“Self-Compassion Program”was applied to the experimental group, and no training was given to the control group. Descriptive statistics were used to test the research questions and Wilcoxon Ordered Signs Test and Mann Whitney U Test were used to determine the significance of the difference between pretest and posttest measurements within the group and between the groups. There was a significant increase in the self compassion and proffesional quality of life scores of the experimental group after the experimental procedure. After the experimental procedure, the mean score of self-compassion of the experimental group was significantly higher than the mean score of the control group, while the mean scores of compassion satisfaction and compassion fatigue in the professional field, which are sub-dimensions of proffesional of life quality, did not show a significant difference, it was observed that the burnout sub-dimension differed significantly in favor of the experimental group.