Hemogram test sayıları ve maliyetlerinin değerlendirilmesi: Bir ilçe devlet hastanesi örneği
Evaluation of hemogram test numbers and costs: A district state hospital example
- Tez No: 807134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmanın amacı hemogram sayılarının aylara, cinsiyete, yaş gruplarına ve poliklinik türlerine göre farklılık gösterip göstermediği ve test maliyetlerinin toplam hasta maliyetleri içindeki paylarının belirlenmesidir. Bu amaçla Sakarya ili Sapanca İlçe Devlet Hastanesi'nde 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında hemogram testi yapılan poliklinik hastaları araştırmaya dahil edilmiştir. Maliyetler, geri ödeme kurumu bakış açısıyla, Sağlık Uygulama Tebliği 2021 yılı fiyatlarına göre hesaplanmıştır. Araştırma kapsamında tanımlayıcı ve karşılaştırmalı analizler ile maliyet analizi ve karşılaştırmaları kullanılmıştır. Kategorik veriler sayı ve yüzde ile özetlenmiştir. Sayıların grup kategorilerindeki dağılımlarının benzer olduğu varsayımı altında Ki-kare uyum iyiliği testleri ile çözümlemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether the complete blood count numbers differ according to months, sex, age groups and polyclinic types and to determine the share of test costs in total patient costs. For this purpose, outpatients who underwent complete blood count test at Sapanca District State Hospital in Sakarya province between the dates 01 January 2021-31 December 2021 were included in the study. Costs were calculated according to the prices of the Health Practice Communiqué for 2021 from the perspective of the reimbursement institution. Within the scope of the research, descriptive and comparative analyses and cost analysis and comparisons were used. Categorical data were summarized by number and percentage. Based on the assumption that the distributions of the numbers in the group categories were similar, analyses were made with Chi-square goodness of fit tests.