أثر إدارة المخاطر المصرفية في تعزيز ربحية المصارف الإسلامية العراقية من وجهة نظر العاملين 'دراسة في المصرف العراقي الإسلامي للاستثمار والتنمية'
Irak İslami bankalarının karlılığını artırmada bankacılık risk yönetiminin etkisi: Çalışanların görüşlerine göre Irak İslam Yatırım ve Kalkınma Bankası'nda bir çalışma / The influence of banking risk management in enhancing the profitability of Iraqi Islamic banks from the viewpoint of employees: A study in the Iraqi Islamic Bank for investment and development
  1. Tez No: 807150
  2. Yazar: ABDULSALAM QASIM MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESSIA RIES AHMED ABU RIES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Araştırma, risk yönetiminin rolünü ve Irak İslami bankalarının kârlılığını arttırma üzerindeki etkisini, Irak İslami bankacılık sektörünün karşı karşıya olduğu riskler hakkında bilgi sahibi olarak, risk yönetiminin rolünün önemini göstererek ve bir çalışma üzerinde çalışarak bilmeyi ve etkisi olup olmadını amaçlamaktadır. Araştırmacı, teorik temelleri geliştirmek için sınıflandırmak ve analiz etmek amacıyla önceki çalışmalara ve araştırmalara atıfta bulunarak betimsel analitik yaklaşımı benimsemiştir. Araştırma, Irak İslam Yatırım ve Kalkınma Bankası ve Bağdat'ta bulunan iki şubesinde, farklı idari kademelerdeki yöneticilerin görüşleri ile bankada çalışanların görüşlerini veri toplama aracı (anket) aracılığıyla almak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarının genellenmesi ve verilerin alınmasında seçilen örneklemi temsil etmedeki doğruluğu için, araştırma örneklemini genel müdürler, departman müdürleri, çalışanlar oluşturacak şekilde (70) adet anket dağıtılarak Veriler istatistik paket programı (SPSS) kullanılarak analiz edilmiş ve araştırma değişkenleri arasındaki korelasyon ve etki ilişkilerini göstermek için korelasyon katsayısı ve standart sapma kullanılmıştır. Araştırmacı, risk yönetimi değişkenleri ile bankaların karlılığı arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişki olduğu sonucuna varmıştır. Araştırmacı,Bankacılık politikasının ulusal ekonomik politika yapıcının genel yönü ile uyumluluğunun sağlanması ve Bankanın ekonomik kalkınma planlarında belirlediği öncelikleri benimsemesi için banka ile devlet arasında etkin bir uyum sağlamalıdır Ve kaynaklarının bir kısmını buna harcamasını tavsiye etmektedir.
Özet (Çeviri)
The research aims to know the role of risk management and its impact on enhancing the profitability of Iraqi Islamic banks, by knowing the risks facing the Iraqi Islamic banking sector, and explaining the importance of the role of risk management, and working on a study of whether there is an impact on it.The researcher adopted the descriptive analytical approach by referring to previous studies and research for the purpose of classifying and analyzing them to develop theoretical foundations. Data (questionnaire) in order to generalize the results of the research and accuracy in representing the selected sample in taking data, so the research sample consisted of general managers, department managers, employees, through the distribution of (70) questionnaires, and the data was analyzed using the statistical package program (SPSS) Correlation coefficient and standard deviation in the statement of correlation and influence relationships between research variables. The researcher concluded that there is a statistically significant positive correlation between the variables of risk management and the profitability of banks. The researcher recommends that banks work to achieve compatibility of banking policy with the general direction of the national economic policy maker and to achieve effective harmony between the bank and the state so that the bank adopts the priorities it has set in its plans for economic development and spends part of its resources on it.