Yeni 2-sübsitüe 1,2,3-triazol-n-oksit temelli topoizomeraz I ve II inhibitörü geçiş metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve DNA etkileşimleri
Synthesis, characterization and DNA interactions of the new 2-substituted 1,2,3-triazole-N-oxide based topoisomerase I and II inhibitor transition metal complexes
- Tez No: 540235
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GÜP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
DNA; tüm organizmaların yanında bazı virüslerin canlılığını sürdürebilmesi ve biyolojik olarak gelişebilmesi için gereken bütün bilgileri taşır. Bu nedenle antitümör başta olmak üzere antiviral, antifungal ve diğer bazı tip ilaçların geliştirilmesinde DNA hedef alınır. Azin bileşiklerinin kimyasal özellikleri, ilginç fiziksel ve spektroskopik özelliklerinden dolayı son yıllarda yoğun bir şekilde çalışılmıştır. Azin bileşikleri yan yana 2 imin grubu içerir ve bu yüzden de, koordinasyon kimyasında ligand olarak kullanılmaktadırlar. Triazoller kemoterapide kullanılan ilaçlardır. Deterjan özelliğine sahip bazı antibiyotik ve antiseptikler sitoplazma geçirgenliğini artırarak hücre içi yaşamsal önemi olan bileşiklerin dışarı sızmasına neden olarak bakteriyel etki oluştururlar. Bu çalışmada 4-kloro-isonitrosoasetofenon ve 4-metoksi-isonitrosoasetofenon ile hidrazin hidratın tepkimesinden 4-kloro-isonitrosofenilhidrazin ve 4-metoksi-isonitrosofenilhidrazin sentezlenmiştir. İsonitrosofenilhidrazinlerin 2,2-dipiridinketon ile tepkimesinde 1,2,3-triazol 1-oksit halkası içeren iki yeni ligand 2-(di(piridin-2-il)metil)-4-(p-metoksifenil)-2H-1,2,3-triazol 1-oksit (L1) ve 2-(di(piridin-2-il)metil)-4-(p-klorofenil)-2H-1,2,3-triazol 1-oksit (L2) ve bunların Ni(II), Zn(II), Cu(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, kütle spektroskopisi ve elementel analiz teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Yapıları aydınlatılan yeni 1,2,3-triazol halkası içeren ligandların ve komplekslerin oksidatif ve hidrolitik DNA kesme aktiviteleri ve Topoizomeraz I inhibisyon aktivitesi incelenmiştir. Bileşiklerin DNA kesme aktivitelerinin konsantrasyon ve inkübasyon sürelerine bağlılığı çalışılmıştır. Ayrıca DNA kesme mekanizmaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
DNA; In addition to all organisms, it carries all the information necessary for the survival of some viruses and their biological development. For this reason, DNA is targeted in the development of antiviral, antifungal and some other types of drugs, especially the antitumor. Chemical properties of azine compounds have been studied intensively in recent years due to their interesting physical and spectroscopic properties. Azine compounds contain 2 groups of imines next to each other and are therefore used as ligands in coordination chemistry. Triazoles are drugs used in chemotherapy. Some antibiotics and antiseptics with detergent properties increase the permeability of cytoplasm and cause bacterial effects by infiltrating the intracellular vital compounds. In this study, 4-chloro-isonitrosoacetophenone and 4-methoxy-isonitrosoacetophenone and 4-chloro-isonitrosophenylhydrazine and 4-methoxy-isonitrosophenylhydrazine were synthesized from the reaction of hydrazine hydrate. Two new ligands containing 1,2,3-triazole 1-oxide ring in the reaction of isonitrosophenylhydrazines with 2,2-dipyridineketone 2- (di (pyridin-2-yl) methyl) -4- (p-methoxyphenyl) -2H-1,2 , 3-triazole 1-oxide (L1) and 2- (di (pyridin-2-yl) methyl) -4- (p-chlorophenyl) -2H-1,2,3-triazole 1-oxide (L2) and Ni (II), Zn (II), Cu (II) complexes were synthesized. The structures of the synthesized compounds were characterized using FTIR, 1H-NMR, 13 C-NMR, mass spectroscopy and elemental analysis techniques. Oxidative and hydrolytic DNA cutting activities and topoisomerase I inhibition activity of ligands and complexes containing new 1,2,3-triazole rings were investigated. The dependence of DNA cutting activities of the compounds on concentration and incubation times was studied. DNA cutting mechanisms were also investigated.