Yenilenebilir enerji kaynakları ve bireysel kullanım için hibrit yenilenebilir enerji sistemlerinin analizi
Renewable energy and analysis of hybrid renewable energy systems for individual use
- Tez No: 807153
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, müstakil bir ev için güneş ve rüzgâr hibrit bir güç sisteminin analizi ve simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Ülkemizdeki enerji çeşitliliği ve yenilenebilir enerji kullanımı ile ilgili olarak genel bilgi verilerek, 3 farklı durum senaryosu için hibrit sistemin Kırklareli örneği üzerinden analizi gerçekleştirilmiştir. Sistem bileşenleri ve parametreleri hakkında bilgi verilerek, özellikle sistemin yeterliliği ve konum özelliklerine göre optimizasyonu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, analysis and simulation of a solar and wind hybrid power system for a detached house is carried out. By giving general information about the energy diversity and renewable energy use in our country, the analysis of the hybrid system for 3 different scenarios was carried out on the example of Kırklareli. By giving information about the system components and parameters, the optimization of the system according to the adequacy and location characteristics of the system is emphasized.