Moda tasarımında altkültür stilleri: İstanbul-Bağcılar örneği
Subculture styles in fashion design: The example of İstanbul-Bağcilar
  1. Tez No: 807262
  2. Yazar: ÖZGE NALBANTOĞLU TURUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. NESRİN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Fine Arts, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Çalışmanın konusu, kentsel mekan, kent kültürü ve birey arasındaki ilişkilerin bağlantısının araştırılması ile uluslararası moda tasarımı platformunda varlık gösteren altkültür stillerinin tanımlanması ışığında Bağcılar'daki gençlik altkültürünün giyim alışkanlıklarının incelenmesi oluşturmaktadır. Bu kapsamda tez çalışması dört bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde kentin merkez ve merkez dışı alanları arasındaki farklar incelenmiş; altkültürlerin doğmasına ve şekillenmesine zemin sağlayan gecekondu, varoş, getto ve periferi mahallelerinin tanımı yapılmıştır. Bu tanımlamalar nezdinde ülkemizde yaşanan kentsel dönüşüme değinilerek Bağcılar'ın mekansal ve kültürel konumlandırılmasının yapılması amaçlanmıştır. Ayrıca Bağcılar'da saha çalışması ile araştırılacak olan gençlik altkültürünün literatürde nasıl işlendiğine yer verilmiştir. İkinci bölümde kültür, popülerkültür ve altkültür kavramlarının tanımı yapılarak; bu kavramların kent merkezi ve kentin merkez dışı alanlarında nasıl karşılık bulduğu, kentsel mekanın kültürün evrimine nasıl etki ettiği ve kitle iletişim araçları ile medyanın altkültürlere nasıl etki ettiği incelenmiştir. Üçüncü bölümde iletişim aracı olarak giyimin tanımı yapılmış ve gençlik altkültürlerinde milenyum sonrası küresel moda tasarımı eğilimleri ve stilleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde İstanbul, Bağcılar semtinde yapılmış olan saha çalışması ile yüzyüze gerçekleştirilen görüşmelerin verileri toplanarak son on yılda Bağcılar gençlik altkültürünün geçirdiği evrim incelenmiştir. Bağcılar gençlik altkültürüne dair toplanan birincil ve ikincil kaynak verilerinden esinlenerek“Ayandan Yana”isimli bir moda tasarımı projesi gerçekleştirilmiş ve 12 görünümden oluşan bir erkek giyim koleksiyonu ortaya çıkarılmıştır. Koleksiyona ait tüm aşamaların görselleri de tez çalışmasının bu son bölümüne eklenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Moda, Stil, Altkültür, Kültür, Kent, Bağcılar, Milenyum.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is to investigate the relationship between urban space, urban culture and the individual, and to examine the youth subculture in Bağcılar in the light of the definition of subculture styles that exist in the international fashion design platform. In this context, the thesis is divided into four parts. In the first chapter, the differences between the central and non-central areas of the city were examined; the definition of shantytown, suburb, ghetto and periphery neighborhoods that provide the basis for the birth and formation of subcultures has been made. Based on these definitions, it is aimed to make the spatial and cultural positioning of Bağcılar by addressing the urban transformation experienced in our country. In addition, how the youth subculture, which will be investigated with fieldwork in Bağcılar, is handled in the literature is given. In the second chapter, the concepts of culture, popular culture and subculture are defined; How these concepts correspond to the city center and the outlying areas of the city, how urban space affects the evolution of culture, and how mass media and media affect subcultures are examined. In the third chapter, the definition of clothing as a communication tool is made and the post-millennium global fashion design trends and styles in youth subcultures are examined. In the fourth chapter, the evolution of the youth subculture in Bağcılar in the last ten years has been examined by collecting the data of the fieldwork and face-to-face interviews conducted in Istanbul, Bağcılar district. Inspired by the primary and secondary sources' data collected about the youth subculture in Bağcılar, a fashion design project called“Ayandan Yana”which is a menswear collection consisting of 12 looks was created. The visuals of all the stages of the collection have also been added to this last part of the thesis. KEY WORDS: Fashion, Style, Subculture, Culture, City, Bağcılar, Millennium.