The recognition of tenses of English by Turkish and Arabic refugee 7th year MONE students
Türk ve mülteci Arap 7. sınıf MEB öğrencileri tarafından İngilizce zamanlarının tanınması
- Tez No: 807274
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk Millî Eğitim Bakanlığının, Türk ve mülteci Arap öğrencilerin 7. Sınıf müfredatındaki İngilizce zamanlarını (Geçmiş Zaman, Geniş Zaman, Gelecek Zaman) tanıma düzeylerini belirlemek, karşılaştıkları zorlukları incelemek, öğretmenlerin İngilizce zamanlarının öğretimi hakkındaki düşüncelerini araştırmak ve böylelikle Türkiye eğitim ortamında İngilizce zamanlarının öğretilmesine yönelik alanyazındaki boşluğu doldurmaktır. Bu doğrultuda karma yöntem araştırması, Kilis ilinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda 98 Türk ve 72 Arap öğrenciye ve Kilis ilinin çeşitli okullarında görev yapmakta olan 10 öğretmene uygulanmıştır. Çalışmada veri toplama araçları olarak Zaman Tanıma Testi (Tense Recognition Test) 1 ve 2, ilk-test ve son-test yöntemi kullanılarak öğrencilere uygulanmıştır. İlk-test ve son-test uygulamaları arasındaki 3 haftada öğrencilere İngilizce zamanlarıyla ilgili eğitim verilmiştir. Veriler SPSS programı kullanılarak, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ve Mann Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Bulgular her iki öğrenci grubunun da İngilizce zamanları tanıma konusunda zorluk yaşadığını göstermiştir. Öğrenciler, eğitimden sonra uygulanan son-testte istatistiksel olarak başarı göstermişlerdir (MdTRT1=24, MdTRT2=19; pTRT1=.000, pTRT2=.000). Türk ve Arap öğrencilerin İngilizce zamanlarını tanıma seviyelerini görmek için analizi yapılan altı test maddesinden ise yalnızca geniş zamanın 'to be' yapısında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of recognition of English tenses in the 7th grade curriculum (Past Tense, Future Tense, Present Tense) for Turkish and refugee Arabic students, examine the difficulties they face, and investigate teachers' thoughts on teaching English tenses. In this regard, a mixed-method research was conducted on 98 Turkish and 72 Arab students in a middle school affiliated with the Ministry of National Education in Kilis province, as well as 10 teachers working in various schools in Kilis province. Tense Recognition Test 1 and 2 were used as data collection tools, and the pre-test and post-test method was applied to the students. Instruction was provided to the students during the 3 weeks between the pre-test and post-test applications. The data were analyzed using Wilcoxon Signed Rank Test and Mann Whitney U Test with the SPSS program. The findings showed that both student groups had difficulty recognizing English tenses. Students have demonstrated statistical success in the post-test administered after the education (MdTRT1=24, MdTRT2=19; pTRT1=.000, pTRT2=.000). For Turkish and Arabic students, among the six test items analyzed to assess their English tense recognition levels, a statistically significant difference was found only in the present tense of the 'to be' structure.