Böbrek nakli olan hastalarda aktif vitamin d tedavisinin proteinüri ve glomerüler filtrasyon oranı üzerine etkisi
Effects of the active vitamin d treatment on proteinuria and gfr in renal transplant recipients
  1. Tez No: 807273
  2. Yazar: İREM AKIN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM USALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
GİRİŞ:Böbrek nakli hastalarında yapılan çalışmalarda vitamin D eksikliğinin sık olduğu saptanmıştır. Vitamin D'nin kemik ve mineral metabolizması dışında birçok dokuda bulunan Vitamini D Reseptörü (VDR) aracılığı ile gerçekleştirdiği etkileri vardır. Vitamin D karaciğerde lipid metabolizmasını düzenlemekte, insülin seviyesini dengelemekte, renin anjiyotensin aldosteron sisteminin (RAAS) baskılanmasını sağlayarak hipertansiyon (HT)'dan ve kardiyovasküler hastalıklardan korumaktadır. AMAÇ: Bu çalışmalardan elde edilen veriler ışığında böbrek nakli yapılmış aktif vitamin D replasmanı yapılan hastalarda kontrol grubuna göre proteinüri ve kreatinin klirensi üzerine olumlu etkilerinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Araştırma sonucunda olumlu bulgular elde edilmesi halinde böbreğin yaşam süresinin artırılması için vitamin D replasmanının sadece parathormon düzeyi hedeflenmeden olumlu etkileri açısından da tedaviye eklenmesi gündeme gelecektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma 124 böbrek nakli hastasında prospektif olarak yapılmıştır. Diyabeti olmayan böbrek nakli olmuş hastalardan PTH düzeyi >400 olanlara aktif vitamin D 25µg/gün verildi ve PTH düzeyi < 400 olanlar takip edilmek üzere 2 gruba ayrıldı.Hastaların vitamin D, tam kan sayımı, biyokimyasal parametreleri ve kullandığı immunsupresif ilaç düzeyleri değerlendirildi. D vitamini HPLC (high-performance liquid chromatography) yönemiyle serolojik olarak çalışılmıştır. BULGULAR:Aktif D vitamini tedavisi alan hastaların proteinüri düzeyi 0. ay 158,09±58.84 mg/gün, 6. ay 123,32±51.74 mg/gün idi (p: 0.02). GFR açısından bakıldığında D vitamini tedavisi alan hastalarda 0. ay GFR düzeyi 67.5926.13 ml/dk/1.73m2 , 6. ay GFR düzeyi 76.45±14.23 ml/dk/1.73m2 ve p değeri 0.000 idi. D vitamini düzeyleri açısından değerlendirildiğinde 0.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: In renal transplant patients it was found that vitamin D deficiency is common. Outside the bone and mineral metabolism of vitamin D, vitamin D found in many tissues Receptor (VDR) through non-genomic effects are realized. Vitamin D regulates lipid metabolism in the liver, to balance the levels of insulin, by the ability to inhibit renin angiotensin aldosterone system (RAAS) protected from cardiovascular disease and hypertension. AİM: İn this study, we aimed to compare renal transplant patients with active vitamin D supplementation and control group, creatinine clearance, proteinuria. If there's positive findings as a resarch result , vitamin D replacement therapy can be add to treatment program without aiming any parathormon level for increasing the lifetime of kidney. MATERİALS AND METHODS: The study was performed prospectively with 124 kidney transplant patients. Active vitamin D treatment was given 25 micrograms a day to the nondiabetic petient that parathormon level over 400.And other petient that parathormon level under 400 were obserrved . Vitamin D level,complet blood counting and immunsupressive drug level eveluated in all patients.Vitamin D level eveluated with HPLC (high-performance liquid chromatography) method. FINDINGS: In patients that given active vitaminD treatment, proteinuria level was 158,09±58.84 miligram/day at 0th month, 123,32±51.74 miligram/day at 6th month(p: 0.02).In patients that given active vitamin D , glomeruler fitration rate was 67.5926.13 milliliter/minute/1.73 square meters at 0th month, 76.45±14.23 milliliter/minute/1.73 square meters at 6th month (P: 0,000). Vitamin D level was 8.6±6.2 nanograms/milliliter at 0th month, 19.14±7.02 nanogram/milliliter at 6th month (P:0,000) .