Categorical perceptions of the English fricative sounds in aviation esp courses at University of Turkish Aeronautical Association (UTAA)
Türk Hava Kurumu Üniversitesi (THKÜ)'nde özel amaçlı İngilizce havacılık derslerinde İngilizce sürtünmeli seslerin kategorik algılaması
  1. Tez No: 807275
  2. Yazar: SUNA KARAKAŞ ŞAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Konuşma seslerini, özellikle de tüm sürtünmeli ünsüzler (frikatifleri) /f/, /v/, /θ/, /ð/, /s/, /z/, /ʃ/, /ʒ/ ve /h/ doğru anlama ve doğru çıkarma havacılık iletişiminde ciddi rol oynamaktadır. Bu sesler gürültü ile hem hışırtılı hem de ıslıklı oldukları için havacılık çalışanları birbirleriyle iletişim kurarken uçaktaki veya havaalanlarındaki radyolarda yanlış duymayla ilgili problemler yüzünden ölümcül kazalara sebep olabilen zorluklar yaşamaktadır. Bu bağlamda, bu araştırmanın ana amacı Türk havacılık öğrencileri arasında anlama ve telaffuz becerilerini artırmak için karşılaştıkları zorluklara müdahale etme ve alternatif pedagojik stratejiler düşünme odağıyla İngilizce sürtünmeli ünsüzlerin (frikatiflerin) kategorik algılamasını incelemektir. Bu hedefe ulaşmak için özel bir üniversitede Pilotaj Bölümünde eğitim gören 35 Türk öğrenciyle bir örnek olay çalışması yürütülmüştür.Gönüllü katılımcılara ön ve son test uygulanmıştır. Sürtünmeli ünsüzlerin, algılanması ve çıkarımında havacılık öğrencileri tarafından karşılaşılan belirli konulara değinmek için, eğitim materyalleri, telaffuz alıştırmaları, pilotlar, yardımcı pilotlar, hava trafik kontrolörleri ve diğer havacılık çalışanları arasında özgün örnek diyaloglar ile tek ayrımlı çift aktiviteleri ön ve son test uygulamaları arasındaki dört hafta boyunca öğrencilere sağlanmıştır. Daha sonra SPSS programıyla“Wilcoxon Signed Rank Test”kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Bulgular, Türk havacılık öğrencilerinin müdahaleden önce İngilizce sürtünmeli ünsüz seslerini (frikatifleri), özellikle de /ð/, /ʒ/ ve /θ/ sesbirimlerini algılama ve çıkarmada zorlayıcı bulduklarını ortaya çıkarmıştır. Sonuçlar aynı zamanda, öğrencilerin İngilizce sürtünmeli ünsüz seslerini (frikatifleri) anlamalarının müdahale sonrasında ciddi oranda arttığını göstermiştir. İngilizce sürtünmeli ünsüzlerin (frikatiflerin) anlaşılmasında orta değer (Median score) ön testten (Md=22), son teste (Md=41) çok artmıştır. Bu yüzden, müdahaleden sonra aynı katılımcıların testi, müdahaleden öncekinden daha başarılı şekilde tamamlayabildikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Clear comprehension and accurate production of speech sounds, particularly all fricatives namely /f/, /v/, /θ/, /ð/, /s/, /z/, /ʃ/, /ʒ/ and /h/ play a critical role in aviation communication. As these sounds are both hissing and hushing with noise, the aviation professionals experience challenges when communicating each other which may cause fatal disasters due to the problems regarding misheard on the radios on the aircrafts or at the airports. Within this context, the primary aim of this study is to investigate the categorical perception of the English fricative sounds among Turkish Aviation students, with a focus on intervening the challenges they encounter and considering alternative pedagogical strategies to enhance their comprehension and pronunciation skills. To achieve this goal, a case study research model with 35 Turkish students majoring in Flight Training Department at a private university was conducted. The pre and post-test method was applied to the voluntarily participants. Instructional materials, pronunciation drills, original sample dialogues among pilots, copilots, air traffic controllers (ATCs) and other aviation professionals in aviation and minimal pairs activities to address the specific issues encountered by the aviation students in perceiving and producing the fricatives were provided to the students during the four weeks between the pre and post-test applications. The data, then, were analyzed using“Wilcoxon Signed Rank Test”with the SPSS program. The findings revealed that the Turkish Aviation students found it challenging to perceive and produce the English fricatives, particularly /ð/, /ʒ/ and /θ/ phonemes before the intervention. The results also showed that the students' perception of the English fricative sounds increased dramatically after the intervention. The Median score on the perception of the English fricatives increased dramatically from pre-test (Md=22) to post-test (Md=41). Therefore, it was concluded that the same participants after the intervention condition were able to complete the test more successfully than the participants before the intervention condition.