Hesperetin ve türevlerinin Candida glabrata üzerindeki inhibisyon etkisinin moleküler kenetlenme yöntemiyle incelenmesi
Determination of the inhibition effect of hesperetin and its derivatives on Candida glabrata by molecular docking method
  1. Tez No: 807307
  2. Yazar: ŞEMSE ASAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ENİSOĞLU ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında Candida glabrata organizmasının AWP1 protein yapısı hedef alınarak yeni aday inhibitör molekülleri geliştirilmesi amaçlanmıştır. Hesperetin molekülü referans olarak alınmış ve molekülün belirlenen uçlarına farklı sübstitüe gruplar takılarak protein yapısı üzerinde ki inhibisyon potansiyelleri arttırılmaya çalışılmıştır. Toplamda yüz adet molekül tasarımı yapılmış olup, tasarlanan her bir molekül için Moleküler Mekanik/MMFF metodu kullanılarak konformer tarama yapıldıktan sonra Yarı Deneysel/PM6 metodu kullanılarak bu moleküllerin alan, hacim, ağırlık, enerji, EHOMO, ELUMO, polarize edilebilirlik, dipol moment, log P değerleri hesaplanmıştır. Konformer taraması ve geometri optimizasyonu yapılan moleküllerin Autodock Vina programı aracılığıyla moleküler kenetlenme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Kenetlenme çalışmalarından sonra tasarlanan moleküllerin protein yapısının aktif bölge amino asitleriyle olan etkileşimleri analiz edilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda bağlanma enerjileri tasarlanan diğer moleküllere ve piyasada kullanılan antifungal ilaçlara göre daha yüksek olan iki adet molekül önerilmiştir. Aynı zamanda çalışmada kullanılan proteinin aktif bölge analizleri yapılmış olup olası mutasyon durumunda kritik amino asitler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to develop new candidate inhibitor molecules by targeting the AWP1 protein structure of Candida glabrata organism. The hesperetin molecule was taken as a reference and the inhibition potentials on the protein structure were tried to be increased by attaching different substituents to the determined R groups of the molecule. A total of one hundred molecules were designed and after conformer distribution using the Moleküler Mekanik/MMFF method, the area, volume, weight, energy, EHOMO, ELUMO, polarizability, dipole moment, log P values of these molecules were calculated using the Semi Empirical/PM6 method. Molecular docking studies were carried out using the Autodock Vina program of the molecules with conformer distribution and geometry optimization. After the docking studies, the interactions of the protein structure of the designed molecules with the active site amino acids were analyzed. As a result of the data obtained, two molecules with higher binding energies than other designed molecules and antifungal drugs used in the market were proposed. At the same time, active site analyzes of the protein used in the study were made and critical amino acids were determined in case of possible mutation.