Teknoloji ve tasarım dersi 7. ve 8. sınıf 2018 programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of teachers' views on the technology and design lesson 7th and 8th grade 2018 program
- Tez No: 807312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma ile 2018 yılında yürürlüğe giren "Teknoloji ve Tasarım Programı''na ait öğretmen görüşlerinin eğitim programlarının temel öğeleri olan kazanımlar, içerik, öğrenme-öğretme süreçleri ve değerlendirme boyutlarına göre incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen bu araştırmada durum çalışması deseni kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Hazırlanan görüşme formuyla ilgili bir program geliştirme uzmanı ve bir ölçme değerlendirme uzmanının görüşleri alınmıştır. Bu görüşlere göre yapılan düzenlemeler sonrasında iki öğretmenle deneme amaçlı görüşme yapılmış, alınan dönütler doğrultusunda görüşme formu düzenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Antalya ili merkez ilçelerinden Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez ve Döşemealtı ilçelerinden araştırmaya katılmaya gönüllü 16 öğretmenden oluşmuştur. Bu araştırmada betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, öğrenme alanlarının program kazanımları bakımından uygun olduğu ancak kazanım sayılarının yeterliği hakkında kesin görüş birliği olmadığı saptanmıştır. Bunun yanında içeriğin öğrencilerin hazırbulunuşluğuna uygun olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Ayrıca araç gereç yetersizliği, konu tekrarlarına fazla yer verildiği ve atölye kullanımının yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra öğretim programın çok odaklı değerlendirmeye uygun olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ek olarak ölçme araçlarından gözlem ve ürün değerlendirme formları kullanıldığı saptanmıştır. Araştırmadan yola çıkılarak Teknoloji ve Tasarım dersinin 5. ve 6. sınıflarda da yer alması gerektiği, ders saat süresinin artırılıp disiplinler arası işbirliğinin yapılması, araç gereç desteği ile atölye imkânlarının artırılması, ders etkinliklerinin çeşitlendirilmesi ve öğretim programının okul olanakları doğrultusunda güncellenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to examine the opinions of teachers regarding the“Technology and Design Program”, which came into force in 2018, according to the basic elements of the education programs, namely the acquisitions, content, learning-teaching processes and evaluation dimensions. The case study design which was conducted with the qualitative research method was used in this research,. In the data collection process, a semi-structured interview form developed by the researcher was used. Opinions of a program development expert and an assessment and evaluation expert were taken regarding the prepared interview form. After the arrangements made according to these views, a trial interview was held with two teachers, and an interview form was prepared in line with the feedback received. The study group of the research consisted of 16 teachers who volunteered to participate in the research from the central districts of Antalya, Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez and Döşemealtı. In this study, descriptive analysis method was used. According to the findings obtained from the research, it has been determined that the learning areas are appropriate in terms of program outcomes, but there is no definite consensus about the adequacy of the number of acquisitions. In addition, it was found that the content was suitable for the readiness of the students. In addition, it has been determined that there is insufficient equipment, subject repetitions are given too much and the use of the workshop is insufficient. In addition, it has been found that the curriculum is suitable for multi-focused assessment. In addition, it was determined that observation and product evaluation forms were used as measurement tools. Based on the research, it is suggested that the Technology and Design course should be included in the 5th and 6th grades, the duration of the course should be increased and interdisciplinary cooperation should be made, the workshop opportunities should be increased with the support of equipment, the course activities should be diversified and the curriculum should be updated in line with the school facilities.