Sporcuların değer yönelimleri ile ahlaki karar alma tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between athletes' value orientations and moral decision-making attitudes
  1. Tez No: 807311
  2. Yazar: HATİCE ÖZDİLMAN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAVUZ KARAFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Sporda ahlak ve değerler sporun doğası gereği içinde bulunan temel prensipler olarak değerlendirilebilir. Bu prensipler sporun sadece bir rekabet ve kazanma hırsına dönüşmesinin önüne geçmekle birlikte sporun gerçek kimliğine kavuşmasına katkıda bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı sporcuların değer yönelimlerinin ahlaki karar alma tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada yöntemsel model olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya bireysel ve takım sporcusu olan toplam 500 kişi araştırma evrenini oluştururken örneklemini ise % 95 güven aralığı ve % 5 hata oranına göre yapılan hesaplamalar sonucunda 218 kişi örneklem sayısı için yeterli sayıyı temsil etmektedir. Araştırmaya toplam 240 sporcu katılmıştır. Verilerin analizi için ilk önce normallik analizi yapılmıştır. Çarpıklık ve basıklık değerlerinin -2 ile +2 arasında olması referans alınmıştır. Normal dağılım gösteren veriler için bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi anova kullanılmıştır. Ayrıca sporcuların değer yönelimlerinin ahlaki karar alma tutumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi için pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Ayrıca sporcuların değer yönelimlerinin ahlaki karar alma tutumları üzerindeki etkinin değerlendirilmesi için yol analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak, sporcuların değer yönelimleri ahlaki karar alma tutumları üzerinde önemli bir belirleyici olarak yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
Ethics and values in sports can be considered as the basic principles inherent in the nature of sports. These principles not only prevent the sport from turning into a competition and the ambition to win, but also contribute to the real identity of the sport. The aim of this research is to examine the relationship between the value orientations of the athletes and their moral decision-making attitudes. The relational survey model was used as a methodological model in the research. While a total of 500 individuals, who are individual and team athletes, constitute the research population, the sample is represented by the sufficient number of 218 people as a result of the calculations made according to the 95% confidence interval and 5% error rate. A total of 240 athletes participated in the research. For the analysis of the data, first of all, normality analysis was performed. The skewness and kurtosis values between -2 and +2 are taken as reference. Independent sample t-test and one-way analysis of variance anova were used for normally distributed data. In addition, Pearson correlation analysis was applied to evaluate the relationship between the value orientations of the athletes and their moral decision-making attitudes. In addition, path analysis was used to evaluate the effect of value orientations of athletes on moral decision-making attitudes. As a result, the value orientations of the athletes can be interpreted as an important determinant on their moral decision-making attitudes.