Urban greenways and their role in sustainable urban landscape: A case from Tuzla, Istanbul
Kentsel yeşil yollar ve sürdürülebilir kentsel peyzajdaki rolü: Tuzla, İstanbul örneği
- Tez No: 807347
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünyada meydana gelen değişimler ve teknolojik ilerlemelerle birlikte doğal bir çevreye sahip olan kentler de değişim sürecinden geçmektedir. Kentleşme ile birlikte bir taraftan insanlar için sosyal ve kültürel faydalar ortaya çıkarken, diğer taraftan yapay ve sağlıksız bir çevrede yaşama zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde özellikle son yıllarda meydana gelen yüksek şehirleşme oranı ile birlikte sağlıklı ekolojik dengelerin tamamen ortadan kaybolmaya başladığı görülmektedir. Ekonomik ve sosyal sorunlar göz önünde bulundurulduğunda yetersiz çevre politikaları, sürdürülemez yapılaşma ve ekolojik koruma çalışmalarının sekteye uğraması ile yeşil alan kayıpları meydana gelmektedir. Bu noktada sürdürülebilir şehirlerin ancak sürdürülebilir yeşil alan planlama yaklaşımlarıyla mümkün olabileceği unutulmamalıdır. Bu bağlamda, kentsel yaşam kalitesini önemli ölçüde artırmak için kent genelinde yeşil alanlar oluşturmak sürdürülebilirliği sağlamak için çok önemlidir. Tüm bu bilgiler ışığında hazırlanan bu tezin amacı, kentsel yeşil yolları ve sürdürülebilir kentsel peyzajdaki rolünü analiz etmektir. Bu kapsamda alan çalışması için seçilen Tuzla, İstanbul'da bir örnek alan üzerinde, sağlıklı doğal yaşamın, yerel peyzaj çeşitliliğinin ve biyoçeşitliliğin sürdürülebilirliğinin sağlanıp sağlanmadığının değerlendirilmesi yapılmaktadır. Çalışmada, tasarımlar sırasında kullanılan alanların ve malzemelerin sürdürülebilirlik için yeterli olup olmadığına değinilmiş, alanların bakımı incelenmiştir. Literatürdeki çalışmaların kapsamı değerlendirildiğinde, hazırlanan çalışma alan literatürüne önemli ölçüde fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Cities, which coexist with the physical and natural environment, are going through a painful change process with changing needs and technological interventions in our world. With urbanization, social and cultural benefits arise for people, and on the other hand, the necessity of living in an artificial and unhealthy environment occurs. With the high urbanization rate in our country in recent years, healthy ecological balances have started to disappear completely. Considering the economic and social problems, green space losses occur with inadequate environmental policies and the disruption of unsustainable construction and ecological protection studies. At this point, it should be remembered that sustainable cities will only be possible with sustainable green space planning approaches. To improve the quality of urban life significantly, creating green spaces throughout the city is very important to ensure sustainability. The aim of this thesis, which was prepared in light of all this information, is to analyze urban greenways and their role in sustainable urban landscape. In this context, it is evaluated whether the sustainability of healthy natural life, local landscape diversity, and biodiversity are ensured in a case from Tuzla, Istanbul, which was selected for the field study. It was mentioned whether the areas and materials used during the designs were sufficient for sustainability, and the maintenance of the sites was examined. When the scope of the studies in the literature is evaluated, the prepared study will significantly benefit the field literature.