Synthesis of new coumarin derivatives and their potential applications
Yeni kumarin türevlerinin sentezi ve potansiyel uygulamaları
  1. Tez No: 807348
  2. Yazar: SELEN GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAY AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kumarinler, günümüzde bakterisit, fungisit, anti-inflamatuar, antikoagülan ve antitümör ajanlar olarak kullanılan önemli bir organik bileşik grubudur. Kumarinlerin farmakolojik özellikleri, sentetik kimyagerlerin kumarin iskeletine farklı heterosiklik halkaların birleştirildiği yeni bileşiklerin sentezlenmesine olan ilgisini uyandırmış ve daha etkili farmakolojik olarak aktif bileşikler elde etmek amacıyla araştırmalar yapılmıştır. 1,2,3-triazol ve 1,2,4-triazol gibi triazoller ile kumarinler, çeşitli biyolojik aktivitelere sahip olmaları nedeniyle tıbbi kimyada önemli bir konuma sahiptir ve bazıları klinik uygulamalarda kullanılmıştır. Azitler ve terminal alkinler arasındaki bakır(I)-katalizli 1,2,3-triazol oluşumu reaksiyonu, güvenirliği, özgüllüğü ve biyolojik uyumluluğu nedeniyle“klik kimyası”nın altın standartı haline gelmiştir. Triazol ürünleri yalnızca pasif bağlayıcılar değildir; hidrojen bağı ve dipol-dipol etkileşimleri yoluyla biyolojik hedeflerle kolayca etkileşime girerler. Bu çalışmada, üç farklı kumarin motifine dayanarak çeşitli biyolojik aktiviteler sergileyebilecek triazol-kumarin hibrit bileşiklerin sentezi gerçekleştirilmiş ve yapıları spektral verileri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In these days, the usage of coumarins as bactericides, fungicides, anti￾inflammatory, anticoagulant, and antitumor medicines makes them a significant category of chemical substances. Pharmacological characteristics of these coumarins inspired interest of chemists in creating a variety of novel compounds with various heterocyclic rings fused to the coumarin moiety in an effort to produce more potent coumarins that are pharmacologically active. Due to their varied biological actions, triazoles, which include 1,2,3-triazole and 1,2,4-triazole as well as coumarins, play a significant role in medicinal chemistry. Some of these compounds have even been utilized in clinical settings. Because of its dependability, selectivity, and biocompatibility, the copper(I)-catalyzed 1,2,3- triazole-forming reaction between azides and terminal alkynes has emerged as the gold standard of“click chemistry.”The triazole compounds are more than basically inert linkers; through hydrogen bonds and interactions between dipole-dipole, they easily bind to biological targets. In this work, triazole-coumarin hybrid compounds with the ability to display a variety of biological activities were synthesized based on three different coumarin motifs, and their structures were identified by their spectral data