Association of rs228648 and rs2890565 single nucleotide polymorphisms in urotensin-2 gene with prostate cancer
Ürotensin-2 geni rs228648 ve rs2890565 tek nükleotid polimorfizmlerinin prostat kanseri ile ilişkisi
- Tez No: 807353
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TELCİ TEMELTAŞ, PROF. DR. ASIF YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biyoloji, Biotechnology, Genetics, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Prostat kanseri (PCa) şu anda dünya çapında erkekler arasında kansere bağlı ölümlerden sorumlu olarak en sık teşhis edilen kötü huylu kanser olarak bilinmektedir. PCa'nın agresifliği histolojik incelemeye dayalı olarak tahmin edilir ve ardından hastalık Gleason skor ve ISUP derecesine göre derecelendirilir. UTS2 geni tarafından kodlanan Ürotensin II (U-II), somatostatin benzeri siklik bir peptittir ve şimdiye kadar tanımlanan en güçlü vazokonstriktör peptit olarak bilinmektedir. U-II ve reseptörü UTR'nin, başta kardiyovasküler ve diyabet olmak üzere birçok hastalığın hem fizyolojik hem de patofizyolojik düzenlenmesinde önemli etkileri olduğu gösterilmiştir. Son zamanlarda, U-II ve UTR, mitojenik ve anjiyojenik etkilerinden dolayı kanser patogenezi ile ilgili çalışmalarda özellikle de meme ve prostat kanseri ile ilgili çalışmaların merkezinde olmuştur. Yıllar içinde UTS2 geninde birçok polimorfik bölge tanımlanmıştır ve bu gendeki en çok çalışılan tek nükleotid polimorphizmleri (SNP), gen sekansında amino asit değişikliğine neden olan rs2890565 (S89N, 3836C>G/T) ve rs228648 (T21M, 143G>A polimorfizmleridir. Çeşitli çalışmalar, UTS2 genindeki rs2890565 ve rs228648 polimorfizmlerinin diyabet ve meme kanseri gelişimi ile önemli bir risk faktörü olarak ilişkisini göstermiştir. Bu tezin amacı, literatürde ilk kez UTS2 genindeki hem rs2890565 hem de rs228648 polimorfizmlerinin PCa'nin gelişme riski ile ilişkisini Türk popülasyonunda araştırmaktır. Bu amaçla, hasta ve kontrol gruplarına ait izole edilmiş DNA örnekleri, UTS2 rs2890565 ve rs228648 varyantlarının tespiti için spesifik primer setleri kullanarak PCR-RFLP tekniği ile genotip analizi için kullanılmıştır. Jel elektroforezinin ardından, genotip analizini doğrulamak için spesifik örnekler sekanslanıp, sekans sonuçları ile genotiplemeye dayalı olarak istatiksel analizler yapılmıştır. Bulgularımız, çalışma popülasyonumuzda UTS2 geninin rs2890565 ve rs228648 polimorfizmlerinin PCa'nın gelişme ve ilerleme riski ile bir ilişkisi olmadığını göstermiştir. Ayrıca rs2890565 ve rs228648 polimorfizmleri ve hastalarının Gleason skoru, tümör evresi ve metastatik durumu arasında da anlamlı bir ilişki bulunmadığı (p > 0.05) görülmüştür. Böylelikle, çalışma popülasyonumuzda UTS2 rs2890565 ve rs228648 polimorfizmlerinin PCa gelişimi ve ilerlemesinde bir risk faktörü oluşturmadığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer (PCa) is now known as the most frequently diagnosed malignant being responsible for the cancer-related deaths among men worldwide. The aggressiveness of PCa is predicted based on the histological examination followed by grading the disease based on Gleason Score and ISUP Grade. Urotensin II (U-II), encoded by UTS2 gene, is a somatostatin-like cyclic peptide and known to be the most potent vasoconstrictor peptide identified so far. U-II and its receptor, UTR, significant affects both physiological and pathophysiological regulation of many diseases especially cardiovascular and diabetes. Recently, U-II and UTR have been the centre of studies on the cancer pathogenesis especially breast and prostate cancer through their mitogenic and angiogenic effects. Over the years, several polymorphic regions are identified in UTS2 gene such as rs2890565 (S89N, 3836C>G/T) and rs228648 (T21M, 143G>A) single nucleotide polymorphisms (SNPs) that cause amino acid change. Several studies have shown the association of rs2890565 and rs228648 polymorphisms in UTS2 gene as an important risk factor with the development of diabetes mellitus (DM) and breast cancer. The purpose of this thesis was to investigate for first time in the literature the association of both rs2890565 and rs228648 UTS2 polymorphisms with PCa development in Turkish population. To achieve this purpose, isolated DNA samples of patients and control group were used for genotype analysis by PCR-RFLP technique using specific primer sets for the detection of UTS2 rs2890565 and rs228648 variants. Following gel electrophoresis, to verify genotype analysis, specific samples were sequenced, and statistical analysis were performed based on genotyping with sequence results. Our findings showed that both rs2890565 and rs228648 polymorphisms of UTS2 gene was not associated (p > 0.05) with the risk of development and progression of PCa compared to healthy controls including Gleason score, tumour stage and metastatic state of PCa patients in our subject group.