Örgütlerde Çevrimiçi Bilgi Paylaşımını Etkileyen Faktörler: TÜİK Örneği
The Factors Influencing Online Knowledge Sharing in Organisations: TURKSTAT Case
- Tez No: 807369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ KAHRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Özellikle yeni bin yıl ile birlikte bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler neticesinde bilgi paylaşım yöntemleri ve araçlarında muazzam değişimler yaşanmaktadır. Bu gelişmeler neticesinde fiziksel ortamdan“sanal ile gerçek arası”bir boyuta doğru dönüşüm geçiren iş hayatında, bilginin üretildiği, paylaşıldığı, dağıtıldığı ve saklandığı ortamlar da sanallaşmaktadır. Bu dönüşümün farkına varabilen ve bilgiyi bir varlık olarak görebilen örgütler, çalışanların çevrimiçi bilgi paylaşımları yapabilmeleri için sanal uygulama toplulukları tesis etmektedirler. Örgüt içerisinde verimli, etkin ve sürdürülebilir bir çevrimiçi bilgi paylaşımı sağlanabilmesi için öncelikli olarak, çevrimiçi bilgi paylaşımını etkileyen faktörlerin kapsamlı bir biçimde anlaşılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı çevrimiçi platformlarda bilgi paylaşımını etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve çevrimiçi bilgi paylaşımını iyileştirici uygulama önerilerinin geliştirilmesidir. Bu kapsamda Türkiye İstatistik Kurumunda eylem araştırması yöntemi ile araçsal vaka çalışması yürütülmüştür. Yarı yapılandırılmış anket (n=50) ve derinlemesine mülakat yöntemleri ile elde edilen veriler nitel yaklaşımlarla analiz edilmiştir. Diğer yandan çevrimiçi anket yöntemi ile elde edilen veriler (n=87) faktör analizleri ve yapısal eşitlik modeli yaklaşımları ile analiz edilmiştir. Her iki analiz yöntemi neticesinde elde edilen faktörler, nitel-nicel ve bireysel-kurumsal olmak üzere dört boyutlu bir yapıda bir arada sunulmuşlardır. Analizler neticesinde kamu kurumlarının başarılı bir çevrimiçi bilgi paylaşımı için örgütsel ve bireysel (insan kaynakları) boyutlarda ne kadar hazır olduklarını ölçebilecekleri iki grup ölçek de geliştirilmiştir. Bu bulgular ışığında ayrıca bu çalışmanın son aşaması olan uygulama önerileri bölümünde, kamu kurumları için örnek teşkil edebilecek bir çevrimiçi bilgi yönetim yönergesi oluşturulmuştur. Son olarak bilgi paylaşımını etkileyen bireysel faktörler ışığında, örgütlerde çevrimiçi bilgi paylaşımının kısa sürede iyileştirilebilmesi için öneri mahiyetinde uygulama önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The knowledge sharing methods and tools have been radically changed since particularly the last millennium. Nowadays home office solutions, video conferences and video calls are some of the examples of how the real world has been transformed to a half-real half-virtual world in workplaces. The organisations which are aware of this transformation process and consider knowledge as a commodity, have already made progress such as establishing virtual communities of practices for a successful and sustainable online knowledge sharing. In order to establish such convenient conditions firstly the factors influence online knowledge sharing need to be identified and explored. The purpose of this study, therefore, is to identify and explore the factors influence online knowledge sharing and to offer several specific recommendations to facilitate online knowledge sharing within organisations. In this regard, an instrumental case analysis has been conducted in Turkish Statistical Institute through action research methodology. While the quantitative data was collected by an online questionnaire (n=87), the qualitative data were collected through both semi-structured online questionnaire (n=50 public officers) and a deep interview with a Top Public Manager. As results, two measurement scales were developed to measure organisational readiness for a successful online knowledge sharing from both individual and organisational dimensions. Additionally, all the factors identified throughout this study were also mapped within a four dimensional map contains qualitative-quantitative and individual-organisational dimensions. Lastly, several practice recommendations were also prepared through considering virtual communities of practices to facilitate online knowledge sharing in organisations in a short period of time.