Shocked beings: A study of PTSD in Sam Shepard's States of Shock and Bryony Lavery's Frozen
Şok mağdurları: Sam Shepard'ın States of Shock ve Bryony Lavery'nin Frozen'ı üzerine bir çalışma
- Tez No: 807370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARITH ISMAEL TURKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Savaşlar, felaketler, insanların çektiği acılar ve ızdıraplar, fizyolojik ve psikolojik sağlığımız üzerinde düşündüğümüzden daha ciddi etkilere sahiptir. Bıraktıkları izler hatta ömür boyu sürebilmektedir. Bu nedenle, travma ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ile ilgili çalışmalar son zamanlarda artış göstermektedir çünkü mevzubahis alanlardaki akademisyenler bu bozuklukların yaşamlarımız üzerinde bıraktıkları etkinin farkına varmışlardır. Bu çalışma, TSSB'nin iki farklı oyundaki karakterler üzerindeki rolünü ve etkisini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, TSSB'nin kaynaklarını ve bunların karakterler üzerindeki çeşitli etkilerini göstermektedir. Bryony Lavery'nin Frozen adlı eseri, çocukluk çağı travmasının TSSB semptomlarını tetiklemedeki etkisini gösterirken, Sam Shepard'ın State of Shock eseri, savaşın TSSB'nin şiddetli semptomları üzerinde bıraktığı etkiyi sergilemektedir. Her iki oyun yazarı da TSSB'den muzdarip karakterlerin içler acısı ve yıkıcı yaşamlarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Sadece TSSB hastaları bu hastalığa katlanmakla kalmaz, aynı zamanda aileleri, toplumları ve çevrelerindeki hemen hemen herkes de bu hastalığa yakalanır. Çalışma üç bölüm ve bir sonuç bölümünden oluşmaktadır. İlk bölüm, travma ve TSSB'deki en göze çarpan teorileri ve çalışmaları inceleyerek çalışmanın teorik çerçevesini doğrulamaktadır. İkinci bölüm, ana karakterlerin travma geçirmiş ve travmatize eden yaşamlarını anlatan Bryony Lavery'nin Frozen'ını ele almakta; Üçüncü bölüm ise, Shepard'ın State of Shock eserinde savaşın askerlerin yaşamlarını ve çevrelerini mahvetmedeki korkunç yansımalarının taslağını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Wars, disasters, human suffering, and pain have a graver impact on our physiological and psychological well-being than we used to think. The scars they leave may even last for a lifetime. For this reason, studies of trauma and PTSD have recently increased because scholars in those fields have become aware of the impact they leave on our lives. This study aims at exploring the role and impact of PTSD on the characters in two plays. The study shows the different sources of PTSD and their various effects on the characters. While Bryony Lavery's Frozen shows the impact of childhood trauma in triggering the symptoms of PTSD, Sam Shepard's State of Shock displays the impact of war in effecting the severe symptoms of PTSD. Both playwrights aim to reveal the deplorable and devastating lives of the characters who suffer from PTSD. Not only do the patients with PTSD suffer from the bearing of this disease, but also their families, societies and almost everyone around them. The study falls into three chapters and a conclusion section. The first chapter substantiates the study's theoretical framework by surveying the most salient theories and studies in trauma and PTSD. The second chapter deals with Bryony Lavery's Frozen, depicting the traumatized and traumatizing lives of the main characters. The third chapter sketches the awful repercussions of war in devastating the soldiers' lives and their environment in Shepard's State of Shock.