Duygusal şiddetin kişiler arası duygu düzenleme ve reddedilme duyarlılığı ile ilişkisi
The relationship of emotional violence with interpersonal emotion regulation and rejection sensitivity
  1. Tez No: 807371
  2. Yazar: KÜBRA ŞAKRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KÜÇÜK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP PINAR COHEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Duygusal şiddet maruziyetinin reddedilme duyarlılığı ve kişiler arası duygu düzenleme ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 18 yaşından büyük 385 üniversite öğrencisi olarak belirlenmiştir. Yapılmış olan bu çalışma içerisinde kullanılan formlar: Sosyodemografik Bilgi Formu, Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği (KDDÖ), Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği (RDÖ) ve Duygusal Şiddete Maruz Kalma Ölçekleridir (DŞMKÖ). Çalışmada katılımcılardan çevrim içi ortamda ve gönüllük esasıyla bilgi toplanmıştır. Araştırmanın analizi için SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. KDDÖ, RDÖ VE DŞMKÖ puanları arasındaki ilişkiler için Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farklar için ANOVA, Mann Whitney U testi ve Bağımsız Gruplar t-Testi kullanılmıştır. Varyansların homojen olduğu durumlarda Levene testi, homojen olmadığı durumlarda t testi istatistikleri ve Welch testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between exposure to emotional violence, rejection sensitivity, and interpersonal emotion regulation was investigated. The sample of the study was determined as 385 university students over the age of 18. The forms used in this study are Sociodemographic Information Form, Interpersonal Emotion Regulation Questionnare (IERQ), Rejection Sensitivity Questionnare (RSQ), and Emotional Violence Scale (EVS). In the study, information was collected from the participants online and voluntarily. SPSS 25.0 program was used for the analysis of the research. Pearson Correlation Analysis was used for the relationships between IERQ, RSQ, and EVS scores. ANOVA, Mann Whitney U test, and Independent Groups t-Test were used for differences between groups. The Levene test was used when variances were homogeneous, and t-test statistics and the Welch test were used when they were not homogeneous.