Okullarda duygusal bulaşma: Öğretmenlere yönelik bir araştırma
Emotional contagion in schools: A research on teachers
- Tez No: 807374
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Duygusal bulaşma, kişilerarası iletişimin önemli sonuçlarından biri olarak bireylerin birbirlerinin duygularından etkilenmeleri ve bunları taklit etme eğiliminde olmaları biçiminde açıklanmaktadır. Pandemi süreci, iletişimin önemli ölçüde olumsuz etkilendiği ve insanların eve kapanmak durumunda kaldığı bir süreç olarak sonuçları bakımından incelenmesi gereken bir süreci ifade etmektedir. Bu çalışmada, pandemi süreci sonrasında öğretmenler arasındaki duygusal bulaşma ele alınmaktadır. Bu kapsamda, 21 öğretmen ile yüz yüze görüşmeler yapılarak, mülakat yöntemi ile veri toplanmıştır. Elde edilen veriler, içerik analiziyle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenler arasında duygusal bulaşma oldukça yoğundur. Öğretmenler, iş arkadaşlarının duygularından önemli ölçüde etkilenmektedir. Bu nedenle pozitif, yardımsever ve samimi iş arkadaşlarına karşı olumlu duygular beslerken; uyumsuz, negatif iş arkadaşları ile iletişim kurmaktan çekinmektedirler. Olumsuz duyguların bulaşması, iş ortamında verimin düşmesine ve iş tatmininin azalmasına yol açacağından, duygusal bulaşmanın sonuçları bakımından literatürde daha fazla ele alınması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Emotional contagion is explained as one of the important results of interpersonal communication, as individuals are affected by each other's emotions and tend to imitate them. The pandemic refers to a process that needs to be examined in terms of its results, as a process in which communication is significantly negatively affected and people have to stay at home. In this study, emotional contagion among teachers is discussed after the pandemic process. In this context, data were collected through face-to-face interviews with 21 teachers. The obtained data were analyzed by qualitative analysis method. According to the results of the research, emotional contagion among teachers is quite intense. Teachers are significantly influenced by the emotions of their colleagues. Therefore, while having positive feelings towards positive, helpful and sincere colleagues, they are afraid to communicate with incompatible, negative co-workers. Since the contamination of negative emotions will lead to a decrease in productivity and job satisfaction in the work environment, it is thought that emotional contagion should be addressed more in the literature in terms of its consequences.