Sınıf öğretmenlerinin drama algıları ve dramayı planlama becerileri üzerine bir inceleme
A study on drama perceptions and drama planning skills of classroom teachers
- Tez No: 807377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KUŞDEMİR KAYIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada sınıf öğretmenlerinin drama yöntemini nasıl algıladıklarını ortaya çıkarmak ve dramayı planlama becerilerini incelemek amaçlanmıştır. Bu araştırmada temel yorumlayıcı nitel araştırma kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep ilinde görev yapan 16 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak görüşme formu, drama ders planları ve gözlem formu kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizinde görüşme formuna verilen cevaplar ve gözlem formu için betimsel analiz ve içerik analizinden yararlanılmıştır. Drama planları doküman analizi yöntemine göre incelenmiş; Korkut (2020) tarafından hazırlanan 'drama ders planı rubriği' ve araştırmacı tarafından hazırlanan 'drama planı değerlendirme rubriği' kullanılmıştır. Bu çalışmada sınıf öğretmenlerinin görüşme sorularına verdikleri cevaplar analiz edildiğinde; yaratıcı drama kavramı üzerine algı düzeylerinin yüksek olduğu görülmüş, sınıf öğretmenlerinin yaratıcı drama tanımı yapmakta zorlandıkları sonucuna, yaratıcı dramanın bireyin gelişimine olumlu anlamda birçok katkı sağladığı düşüncesinde oldukları sonucuna, yaratıcı dramayı en çok hayat bilgisi dersinde, daha sonra ise sırasıyla Türkçe ve matematik dersinde kullandıkları ve yaratıcı drama ders planı hazırlama konusunda kendilerini eksik hissettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca yapılan ders planları ve uygulamaları incelendiğinde, yaratıcı dramayı kurallarına uygun bir şekilde uygulayan öğretmenlerin sayısının az olduğu, yaratıcı drama aşamalarına göre planlama noktasında eksik oldukları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal how classroom teachers perceive the drama method and to examine their drama planning skills. Basic interpretive qualitative research was used in this study. The study group of the research consists of 16 classroom teachers working in Gaziantep. Interview form, drama plans and observation form were used as data collection tools in the research. In the data analysis of the research, descriptive analysis and content analysis were used for the answers given to the interview form and the observation form. Drama plans were examined according to the document analysis method; The 'drama lesson plan rubric' prepared by Korkut (2020) and the 'drama plan evaluation rubric' prepared by the researcher were used. In this study, when the answers given by the classroom teachers to the interview questions were analyzed; It was seen that the perception levels on the concept of creative drama were high, the classroom teachers had difficulty in defining creative drama, they thought that creative drama contributed to the development of the individual in a positive way, and they mostly used creative drama in the life studies lesson, and then in the Turkish and mathematics lessons, respectively. It was concluded that they felt incomplete in preparing a creative drama lesson plan. In addition, when the lesson plans and applications were examined, it was concluded that the number of teachers who applied creative drama in accordance with the rules was low and they were deficient in planning according to the stages of creative drama.