Deneyimsel pazarlamanın mobil uygulamalarda satın alma kararı ve sadakat üzerindeki etkisi
Effect of experiential marketing on purchase decision and loyalty in mobile apps
  1. Tez No: 807381
  2. Yazar: EMEL BAHAR KAYA İYİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Deneyimsel pazarlama, deneyim ekonomisinin gelişimiyle ortaya çıkan bir pazarlama yaklaşımıdır. Deneyim ekonomisiyle birlikte, pazarlama dünyasının stratejileri, geleneksel olarak fayda odaklı ürün ve hizmet satmaktan, duygu odaklı tüketici deneyimi sağlamaya yönelik değişime uğramıştır. Bu kapsamda deneyimler yoluyla tüketicinin satın alma kararı vermesini ve tüketici sadakatini sağlamak deneyimsel pazarlamanın temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, deneyimsel pazarlamanın mobil uygulamalarda satın alma kararı ve sadakat üzerine etkisinin incelenmesi konusu ele alınmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle literatür taraması yapılmış ve daha sonra anket yöntemi ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, 307 kişi ile anket yapılarak deneyimsel pazarlama faaliyetlerinin satın alma kararı ve sadakat üzerine etkisinin olumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Experiential marketing is a marketing approach that emerged with the development of the experience economy. With the experience economy, the marketing world's strategies have shifted from traditionally selling benefit-oriented products and services to providing an emotion-driven consumer experience. In this context, ensuring the consumer's purchasing decision and consumer loyalty through experiences is the basis of experiential marketing. In this study, the subject of examining the effect of experiential marketing on purchasing decision and loyalty in mobile applications is discussed. Within the scope of the study, first of all, a literature review was made and then the research was carried out with the survey method. In the study, it was seen that the effect of experiential marketing activities on purchasing decision and loyalty was positive by conducting a survey with 307 people.